Barış Çakan cinayeti: Aile ‘Kürtçe müzik dinlediği için’ dedi, valilik yalanladı

Barış Çakan cinayeti: Aile ‘Kürtçe müzik dinlediği için’ dedi, valilik yalanladı

Ankara’da 20 yaşındaki Barış Çakan üç kişinin bıçaklı saldırısıyla öldürüldü. Ailesi oğullarının Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle saldırıya uğradığını belirtti. Ankara Valiliği ise iddiaları yalanlayan bir açıklama yayımladı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Emrullah Acar’ın haberine göre, Ankara Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi’nde akşam saat 22.30’da Ağrı Patnos’lu Barış Çakan’ın (20) Kürtçe müzik dinlediği için kalbinden bıçaklanarak öldürüldüğü iddia edildi.

Ailesinden alınan bilgilere göre gece arkadaşlarıyla parkta oturmak için evden çıkan Çakan, Kürtçe müzik dinlediği için üç kişilik bir grubun saldırısına uğradı.

Çakan ve arkadaşına saldıran kişilerin Yozgat, Kırıkkale ve Tokat nüfusuna kayıtlı oldukları öğrenildi, zanlıların kimliklerine ilişkin ise bir bilgi edinemedi.

Saldırı sonucu kalbinden yaralanan Çakan olay yerinde yaşamını yitirdi. Üç saldırganın ise olaydan sonra gözaltına alındığı öğrenildi.

Özel Etimad Hastanesi’ne kaldırılan Çakan’ın yarın sonsuzluğa uğurlanacağı bilgisini veren kuzeni Doğan Çakan, daha önce Kürtçe müzik dinledikleri için kendilerinin de saldırıya maruz kaldığını belirtti.

Valilik iddiaları yalanladı

Konunun gündeme gelmesi ve tepki çekmesinin ardından Ankara Valiliği yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada Çakan’ın “Kürtçe müzik nedeniyle öldürülmediği”, “konunun başka mecralara çekilerek tahrik unsuru olarak kullanılmasının iyi niyetten uzak olduğu” belirtildi. Açıklama metni şöyle:

“İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine, şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır. Maktulün arkadaşı B.A. alınan ilk ifadesinde olayın bu şekilde başladığını belirtmektedir. Diğer yandan olayla ilgili şüpheliler derhal gözaltına alınarak gerekli adli süreç Cumhuriyet savcılığının talimatları doğrultusunda detaylı bir şekilde sürdürülmektedir. Konunun başka mecralara çekilerek tahrik unsuru olarak kullanılmasının iyi niyetten uzak olduğu aşikârdır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal