Banksy’nin rekor satış beklenen eseri, Brexit kaosu sırasında satılacak

Banksy’nin rekor satış beklenen eseri, Brexit kaosu sırasında satılacak

İngiliz sokak sanatçısı Banksy’nin, İngiliz parlamentosunu şempazelerle dolu resmettiği eseri “Devolved Parliament” (Geri Evrilmiş Parlamento), Brexit kaosu sırasında satılacak. Eserin 2 milyon sterline alıcı bulması bekleniyor.

Britanya’da siyasetçiler Brexit açmazından bir çıkış yolu ararken dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin Avam Kamarası’nı şempanzelerle dolu bir şekilde gösteren eseri Londra’da açık artırmaya çıkartılacak. Brexit terimi ortaya çıkmadan önce, 2009 yılında yapılan resmin, Sotheby’s açık artırma salonunda yaklaşık 2 milyon sterline alıcı bulması bekleniyor.

“Devolved Parliament” (Geri Evrilmiş Parlamento) isimli eserde Avam Kamarası’nın sıralarında milletvekilleri yerine şempanzelerin oturduğu görülüyor. Eser, Banksy’nin bilinen en büyük tuval çalışması olma özelliğini taşıyor.

İlk kez 2009’da Bristol Müzesi’nde sergilenen eser, 28 Ekim’de tekrar sergilendikten sonra 3 Ekim’de satışı sunulacak.

Ancak Banksy’nin eserlerinin para ile satılmasını onaylamadığı biliniyor. Geçen yıl Banksy’nin açık artırmaya çıkarılan “Balonlu Kız” (Girl With Balloon) eseri kendini imha etmişti.

Gizemli sanatçı daha önce eseriyle ilgili olarak Instagram hesabından “Ben bunu on yıl önce yapmıştım. Bristol Müzesi Brexit gününde yeniden gösterdi. Şimdi gülüyorum ama bir gün hiç kimse bunun sorumlusu olmayacak” paylaşımında bulunmuştu.

Banksy’nin bazı çalışmaları şöyle:

 

Kaynak: NTV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal