Banksy’nin Filistin posteri ücretsiz dağıtıldı

Banksy’nin Filistin posteri ücretsiz dağıtıldı

Sanatçı Banksy, Filistin’e özel tasarladığı bir posterle Londra’da açılan bir turizm endüstrisi fuarına Filistin’e ait stanttan katıldı. Tasarlanan poster, dün fuarı ziyaret edenlere ücretsiz olarak dağıtıldı.

6 Kasım’da Londra’da açılan World Travel Market fuarına dün giden ziyaretçiler, Banksy’nin Filistin’e özel tasarladığı bir postere ücretsiz sahip olma şansı yakaladı. Posteri kendi web sitesinden  yayımlayan Banksy, sosyal medya hesabından da fuar esnasında bin adet posteri ücretsiz dağıtacağını not düştü.

Beytüllahim’de (Bethlehem) bulunan The Walled Off Oteli, turizm fuarında Banksy’nin bir eserini sergilemek istedi. Banksy de bu stand için özel bir çizim hazırladı ve yapılan iş birliğini sosyal medya hesabından “İlk kez ticari bir fuarda standım olacak, fuara gelip turizmci taklidi yapın” ifadeleriyle paylaştı. Fuar için online kayıt yaptıranlardan bir grup ilk gün içeri alınmadıysa da, Banksy’nin eseri büyük ilgi gördü.

Fuarın Filistin standında yer alan eserde bulunan iki melekten biri İsrail’i biri de Filistin’i temsil ediyor. Melek figürleri, İsrail ile Filistin arasındaki “Ayrım Duvarı”nı anımsatan iki ayrı beton duvarın üzerine yerleştirilmiş. Posterin altında ise “Tarihi Filistin’i ziyaret edin: İsrail askerleri o kadar beğendi ki hiç ayrılmadılar” yazıyor.

2017 yılı Mart ayında hizmete açılan The Walled Off Otel’in yetkilileri, Banksy’nin Filistin’in turizme açılmasına yardımcı olduğunu belirterek Beytüllahim’in son üç aydır turist akınına uğradığını ve otellerinin üç ay sonraya rezervasyon vererek çalıştığını belirtti. The Walled Off Otel, bir otelin yanı sıra içinde Filistin’in en büyük sanat galerisini ve grafitti dükkânını barındırıyor. Beytüllahim’i ziyaret edenler Ölü Deniz’e, Tel Aviv’e ve Kudüs’e seyahat edebiliyor ve isterlerse “Ayrım Duvarı”na grafitti yapabiliyorlar. Dokuz odalı otelin fiyatları 60 ila 450 dolar arasında değişiyor.

Banksy’nin posterini indirmek için: http://www.banksy.co.uk

 

Kaynak: Gazete Duvar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal