Banksy’den koronavirüs mizahı

Banksy’den koronavirüs mizahı

Sokak sanatçısı  Banksy’nin İsrail işgalindeki koronavirüs nedeniyle olağanüstü hal edilen Batı Şeria’da yer alan oteli, salgına gönderme yaptı. Otel yönetimi giriş kapısında bulunan maymun heykeline maske takarak dünya genelinde yayılan salgını ve İsrail yönetimini “ti”ye aldı.

Gerçek kimliği bilinmeyen ama İngiltere başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde yaptığı duvar resimleri ile ünlü olan Banksy’nin, İsrail’in Filistin ile arasına ördüğü ‘Batı Şeria’ duvarının önünde savaşa dikkat çeken oteli, koronavirüs salgınına yeni bir yorum getirdi.

“Dünyanın en kötü manzaralı oteli” olarak kabul edilen The Walled off Hotel’in önünde Banksy’nin tasarımı olan komi maymun heykeli yer alıyor. Özerk Bölge Beytüllahim’de açılan ve İsrail-Filistin savaşına dikkat çekmeyi amaçlayan otelin tüm pencerelerinden İsrail’in ördüğü duvarlar görülüyor.

Olağanüstü hal ilan edildi

Bugün Beytüllahim’de dört koronavirüs vakası görülmesinin ardından Beytüllahim’deki Doğuş Kilisesi kapatıldı ve yabancı turistlerin  Batı Şeria’daki otellerde kalması yasaklandı. Filistin Sağlık Bakanlığı Batı Şeria’da olağanüstü hal ilan etti.

Banksy’nin oteli de bu durumu değişik bir şekilde tepki gösterdi. Maymun, Banksy’nin yapıtlarında İsrail’in işgalini eleştirmek için kullandığı yaygın bir motif  olarak kullanıyor.

The Walled Off Hotel’in girişindeki valiz taşıyan kırmızı ceketli maymun figürüne hem koronavirüs salgınına hem de İsrail yönetiminin tutumuna dikkat çekmek amacıyla bir yüz maskesi takıldı.

Banksy’nin otelinde kalmanın geceliği, iki yıl önce 30 dolardan başlıyordu.

 

Kaynak: NTV 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal