Bangladeş’te, evlilik belgelerindeki ‘bakire’ ibaresi kaldırılıyor

Bangladeş’te, evlilik belgelerindeki ‘bakire’ ibaresi kaldırılıyor

Bangladeş’te mahkeme, kadınların evlilik belgelerinde yer alan “bakire” ibaresinin kaldırılmasına, yerine “bekâr” ifadesinin kullanılmasına hükmetti. Mahkeme ayrıca aynı ifadenin erkeklerin belgelerine de konulmasını istedi.

Güney Asya ülkesi Bangladeş, evlilik belgelerindeki “bakire” kelimesini kaldırmaya hazırlanıyor.

İslam kurallara göre hazırlanan evlilik belgelerinde, medeni halini belirtmek durumunda olan gelinin önünde seçmesi için üç seçenek bulunuyordu: Bakire (kumari), dul ya da boşanmış.

Ülkenin en yüksek mahkemesi tarafından verilen tarihi karara göre, hükümet bundna böyle bu maddeyi kaldırmak ve onun yerine “bekâr” seçeneğini koymak zorunda.

Bununla da kalmayan mahkeme, kadın-erkek eşitliği açısından önemli bir karara daha imza atarak, aynı seçeneklerin erkeklerin belgesine de konulması gerektiğine hükmetti.

Mahkemenin bu kararının, gerekçeleriyle birlikte ekim ayında açıklanması planlanıyor.

1961’den itibaren kullanılmaya başlanan bu tabir ülkede yıllardır tepkilere ve itirazlara neden oluyordu. Kamuoyunun yanı sıra sivil toplum kuruluşları da aşağılayıcı ve ayrımcı buldukları bu tanımın kaldırılması için mücadele veriyor.

Bu tanımın kaldırılması için kampanya yürütenlerden biri olan avukat Aynun Nahar Siddiqua, “Bu karar bir dönüm noktası” yorumunu yaptı.

Bangladeş, dünyada en çok Müslüman nüfusunun bulunduğu üçüncü ülke olarak sayılıyor. Yaklaşık 170 milyonluk ülke nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olarak kabul ediliyor.

 

Kaynak: ETHA

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar