Baklahorani/Tatavla Karnavalı yeniden

Baklahorani/Tatavla Karnavalı yeniden

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü bünyesindeki “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı (İMAP), İstanbullu Ortodoks Rumlar’ın Baklahorani/Tatavla Karnavalı’nı “Bir İstanbul Karnavalı, Απόκριες στα Ταταύλα/ Baklahorani” adlı konserle kutluyor. 1 Mart Cuma akşamı saat 20.00’de, Pera Müzesi Pera Café’de gerçekleşecek konsere katılım ücretsiz.

1941 yılına kadar devam eden ve İstanbul’da yaşayan tüm grupların katılım sağladığı karnaval, İstanbul’un eğlence ve müzik kültürü tarihinde önemli bir yer tutuyor. Karnavalın hatırlanacağı konserde amane ve danslarıyla Midilli’den Solon Lekkas, kemanı ve curasıyla Atina’dan Kyriakos Gkouventas, lavtasıyla Selanik’ten Vasileios Kasouras, santuruyla Evangelos Paschalidis ve sesiyle İstanbul’dan Steylo Berber sahnede olacak.

İstanbullu Ortodoks Rumlar tarafından “Büyük Oruç”tan üç hafta önce eğlenceye başlanan karnaval, “Kathara Deftera”ya (Temiz Pazartesi) kadar devam ederdi. En büyük kutlamanın yapıldığı “Kathara Deftera”ya kadar karnavala katılan herkes kılıktan kılığa girer, maskeler takar ve konu-komşu eğlenirdi.

19. yüzyılda yoğun şekilde kutlanan, Türklerin deyişiyle “Apukurya”, Galata ve Pera’dan Aziz Demetrios Kilisesi’ne bir resmi geçit ile başlardı. Tatavla’da bir panayırla sona eren karnaval, Ortodokslar et orucuna başlayıp bakliyata yöneldiği için “Baklahorani” diye de anılırdı.

Karnavalın ardından Rumlar evlerine kapanarak perhiz ve ibadetle ilgilenir, Paskalya Yortusu’nun gelmesini beklerdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal