Azra Deniz Okyay’ın ‘Hayaletler’ filmine Selanik’ten iki ödül

Azra Deniz Okyay’ın ‘Hayaletler’ filmine Selanik’ten iki ödül

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı filmi “Hayaletler”, Selanik Film Festivali’nden iki ödüle döndü.

“Hayaletler” filmi, bu yıl 61’incisi düzenlenen Selanik Film Festivali’nde Yunan Parlamentosu tarafından insan hakları ve barış konusunda en ilham verici bulunan bir filme sunulan İnsani Değerler Ödülü’ne (Human Values Award) ve dünyanın en önemli kadın sinemacı örgütlenmelerinden Women in Film & Television’un (WIFT) The WIFT GR Ödülü’ne değer görüldü.

Yunan Parlamentosu televizyon kanalının programcıları Aris Fatouros, Kostas Dimos ve yönetmen Vassilis Douvlis’ten oluşan seçici kurul, İnsani Değerler Ödülü için bu yıl uluslararası yarışmadaki 12 filmi değerlendirdi. Ödülün “Hayaletler”e verilme gerekçesinde “Yenilikçi ve ikna edici bir bakışla donatılan film; zıt uçlar, isyan ve şiddetle parçalanmış bir toplumu gözler önüne sererken, yaşadıkları baskıcı koşullara direnen farklı kadın karakterlerin yollarını usta bir anlatıyla haritalandırıyor” denildi.

Festival programında yer alan tüm filmleri değerlendiren ve Yunanistanlı kadın yönetmenler Antonietta Angelidi, Manina Zoumboulaki ve Effie Skrobolas’tan oluşan Greek Chapter of WIFT jürisi de “Karanlığa gömülmüş bir dünyaya net bakışı, ötekiliğin film içindeki anlatısı ve sinematik tasviri; ve yıpratıcı ataerkilliğin güçlerine karşı cesur duruşu için” bu ödülü “Hayaletler”e değer bulduklarını açıkladı.

İsveç ve Belçika’da da gösterilecek

İsveç’teki Stockholm Film Festivali’nde “Apples”, “Berlin Alexanderplatz”, “Nine Days” gibi yılın iddialı yapımlarıyla birlikte yarışan film, 26 Kasım-5 Aralık tarihleri arasında Belçika’da düzenlenecek olan Cinemamed Bruxelles’de de gösterilecek.

‘Hayaletler’

İlkgösterimini yaptığı 77. Venedik Film Festivali’nden eleştirmenlerin Büyük Ödül’ünü alan filmde İstanbul’da yaşayan dört karakterin, büyük bir elektrik kesintisinin yaşadığın tek bir günde geçen hikâyesine odaklanılıyor. Kentsel dönüşüm, soylulaştırma ve Suriyeli mülteciler ekseninde, danstan ve dinamizmden ödün vermeden işlenen filmde kadın karakterler ön plana çıkarılarak umut ve hayatta kalmaya çağrı yapılıyor.

Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in başrollerde olduğu filmin yapımcılığını Dilek Aydın, görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, kurgusunu Ayris Alptekin, sanat yönetmenliğini ise Erdinç Aktürk üstlendi.

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden en iyi film ve en iyi yönetmen dâhil beş ödüle değer görülen “Hayaletler”, 36. Varşova Film Festivali’nin Genç FIPRESCI Jürisi tarafından da en iyi film seçildi.

“Hayaletler”in Türkiye’deki gösterim tarihi önümüzdeki aylarda netlik kazanacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar