Ayvalık’ta klasik müzik zamanı

Ayvalık’ta klasik müzik zamanı

Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’nin (AIMA) bu yıl 5. kez düzenlendiği AIMA Müzik Festivali 27-30 Temmuz aralığında gerçekleşecek. Türkiye’de klasik müziğin ivme kazanmasına destek olmak amacıyla düzenlenen festival kapsamındaki tüm konserler, Ayvalık Taksiyarhis Anıt Müzesi’nde gerçekleşecek.

Alexander Rudin yönetimindeki AIMA Festival Orkestrası, 27 Temmuz Cuma günü festivali açılışını yapacak. Festivalin ikinci gününde (28 Temmuz) A Capelle Boğaziçi, soprano Canan Özgür, bas Ali Göktürk, bariton Fehmi Cesur Özdemir ve alto Cansın Hazan Bayrak’tan oluşan ekiple Doğu-Batı sentezi armonileri müzikseverlerle buluşturacak.

Bozok Quartet, viyolada Evren Bilgenoğlu, viyolonselde Erkan Özbek, birinci kemanda Tayfun Bozok ve ikinci kemanda Derya Bozok’dan oluşan ekibiyle festivalin üçüncü gününde (29 Temmuz) dinleyenlerin karşısında olacak.

30 Temmuz günü festivalin kapanışını yine Alexander Rudin başkanlığındaki AIMA Festival Orkestrası gerçekleştirecek.

Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi hakkında:

Prof. Filiz Ali tarafından 1998 yılında kurulan AIMA, genç müzisyenlerin ufkunu genişleterek, müzik eğitimini teşvik etmek amacını taşıyor. Ağırlıkla yaylı çalgılara odaklanan ustalık kursları (masterclass), her yıl yaz ve sonbahar dönemlerinde Ayvalık’ta düzenleniyor. AIMA, 20 yıldan bu yana; Ayla Erduran, Suna Kan, Lukas David, Peter Bruns, Valeri Oistrakh, İdil Biret, Andrej Bielow, Marco Misciagna, Christoph Henkel ve Alexander Rudin gibi dünyaca ünlü sanatçıları katılımcılarla buluşturuyor. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler, usta sanatçılardan 10 gün boyunca ders alıyor. Akademi, AIMA Müzik Festivali, AIMA Müzik Sohbetleri, AIMA Kış ve Bahar Konserleri’yle müzisyenler ve müzikseverler için Ege Bölgesi’nin önde gelen kültür kurumlarından biri olarak faaliyet gösteriyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal