Aydın Gün Teşvik Ödülü 2019, genç kemancı Elvin Hoxha Ganiyev’in

Aydın Gün Teşvik Ödülü 2019, genç kemancı Elvin Hoxha Ganiyev’in

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından kültür sanat üretimine katkı sağlamak ve genç sanatçıları desteklemek amacıyla düzenlenen Aydın Gün Teşvik Ödülü, bu yıl 22 yaşındaki kemancı Elvin Hoxha Ganiyev’e değer görüldü.

İKSV’nin 2012’de başlattığı Aydın Gün Teşvik Ödülü, klasik müzik alanında gelecek vadeden genç müzisyenlere veriliyor.

Elvin Hoxha Ganiyev, 20 TL değerindeki ödülünü 48. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış töreninde teslim alacak.

Elvin Hoxha Ganiyev hakkında:

1997’de müzisyen bir aileye doğdu.

Beş yaşında keman çalmaya başladı.  Henüz sekiz yaşındayken büyükbabası Server Ganiyev ile birlikte ilk orkestralı konserini verdi. Aynı yıl Zürih Konservatuarı’nın genç sanatçı programına kabul edildi.

10 yaşındayken Vladimir Spivakov yönetimindeki Moskova Virtüözleri ile birlikte ilk konserini Kremlin Sarayı’nda veren Ganiyev, çalışmalarını İspanya Escuela Superior de Música Reina Sofía’da sürdürdü.

13 yaşındayken Gürel Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın verdiği 38. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konserinde solist olarak yer aldı.

Yüksek lisans eğitimine halen Almanya’da Hochschule für Musik Theater und Medien Hannover’de devam eden Ganiyev, bugüne kadar Zubin Mehta, Yuri Bashmet, Sasha Goetzel, Gürer Aykal, Rauf Abdullayev, Placido Domingo, Jules van Hessen ve David Bernard gibi seçkin şeflerle çalıştı. Vadim Repin, Anne-Sophie Mutter, Maxim Vengerov, Cihat Aşkın ve Fazıl Say gibi müzik dünyasının yıldızlarıyla Carnegie Hall, the Berlin Philharmonic Hall, Tchaikovsky Concert Hall, Opera Garnier Monte-Carlo, Amsterdam Concertgebouw, ve Londra The Royal Albert Hall gibi prestijli mekânlarda konserler verdi.

Aralarında Moskova Virtüözleri, Shanghai Oda Orkestrası, Amsterdam Filarmoni, Borusan İstanbul Filarmoni, Azerbaycan Filarmoni, Katar Filarmoni, Odessa Filarmoni, Yeni Rusya Orkestrası, , Bilkent Oda ve Bilkent Senfoni Orkestrası, Tchaikovsky Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın da olduğu Türkiye ve yurtdışından pek çok orkestrayla konserler veren genç sanatçı  David Oistrakh Keman Yarışması, Lipinski-Wieniawski Genç Müzisyenler Yarışması, Berlin Uluslararası Müzik Yarışması ve Viyana Uluslararası Müzik Yarışması gibi yarışmalardan pek çok ödül ve onur derecesine değer görüldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal