Ayasofya Müzesi’nde ‘bale’yi, müze önünde namaz kılarak protesto ettiler

Ayasofya Müzesi’nde ‘bale’yi, müze önünde namaz kılarak protesto ettiler

Ayasofya Müzesi’nde bale figürü yapan bir kadının görüntülerinin sosyal medyada yer almasının ardından bir grup müze önüne protesto eyleminde bulundu.

Saat 16.00 sıralarında müzenin önüne gelen grup üyeleri müzenin içine girmek istedi. Yoğun güvenlik önlemi alan polis gruba izin vermedi.

Çevik kuvvet polisleri müzenin kapısı önünde barikat kurarken, grup üyeleri tekbir getirdi. “Zincirler kırılsın Ayasofya açılsın” sloganı atan grup daha sonra müzenin önünde namaz kıldı. Namazın ardında grup üyeleri dağıldı.

Müze yönetimi inceleme başlattı

Öte yandan Ayasofya Müzesi’nde bale figürü yapan bir kadının görüntülerinin sosyal medyada yer almasına ilişkin inceleme başlatıldı. Ayasofya Müzesi’nin Twitter hesabından, müze içerisinde çekilen ve daha sonra sosyal medyada paylaşılan bale fotoğrafıyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlgili mevzuatımız çerçevesinde müzemizde, turizm firmalarından gelen talepler doğrultusunda akşam saatlerinde özel açılışlar gerçekleşmektedir. Nitekim, 05 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşen akşam açılışında, ziyarete gelen bir bayan tarafından, bir bale hareketi olan ‘spagat’ figürü müze içerisinde yapılmış ve diğer ziyaretçiler tarafından fotoğrafı çekilmiştir. Bu husus sosyal paylaşım sitelerine yansımış ve tarafımızca konu hakkında gerekli incelemeler başlatılmıştır.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından da müzenin açıklaması retweet edildi.

Gerici Akit, “Namaza izin yok, soyunmaya ve dansa izin var” başlığıyla dansçıyı ve fotoğrafı çeken Leyla Alaton’u hedef göstermişti.

Fotoğrafı paylaşan Alaton’dan açıklama

150 kişilik bir grupla Ayasofya müzesini gezdiklerini belirten iş kadını Leyla Alaton, fotoğrafın gündeme gelmesi üzerine bir özür mesajı paylaştı. Alaton Instagram’daki mesajında fotoğrafın hatıra için çekildiğini söyledi. Alaton’un açıklaması şöyle:

“Estetik olduğunu düşündüğüm bir fotoğraf paylaştım. Hiçbir değere tehdit olabileceğini düşünemedim. Çok ama çok üzgünüm. Gerçekten, incinmiş olanlardan ÖZÜR dilerim. Kimseyi incitmek gibi bir kastım asla olamaz. Dans gösterisi mevzuu bahis değildir. Hatıra niyetine, safça çektirilmiş bir genç kızımızın fotoğrafından ibarettir.”

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal