Ayasofya, cuma namazıyla birlikte ibadete açıldı

Ayasofya, cuma namazıyla birlikte ibadete açıldı

İstanbul’un fethine kadar 916 yıl kilise, 1453’ten 1934’e kadar cami olarak kullanılan, 86 yıl müze olarak kalan Ayasofya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla kılınacak cuma namazıyla yeniden ibadete açılacak.

İstanbul’un fethine kadar 916 yıl kilise, 1453’ten 1934’te alınan kararla müze oluncaya dek cami olarak kullanılan, 86 yıl müze olarak hizmet veren Ayasofya, Türkiye’de yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yapılar arasında bulunurken UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde de yer alıyor.

Camideki din hizmetleri, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yürütülecek. Restorasyon, konservasyon ve koruma faaliyetlerini ise Kültür ve Turizm Bakanlığı yerine getirecek. Camiyi yerli ve yabancı turistler ücretsiz ziyaret edebilecek.

Zemini halı ile kaplanan camide namaz esnasında perdeleme sistemiyle resim, tasvir ve mozaikler kapanacak, namazdan sonra tekrar açılacak.

14:05 – Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cuma hutbesini kılıç geleneğiyle okudu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, minbere elinde kılıçla çıktı. Burada kılıç geleneğiyle cuma hutbesini okuyan Erbaş, “Ayasofya Camisi’nin kapıları diğer camilerimiz gibi, ayrım gözetmeksizin Allah’ın bütün kullarına açık olacaktır” mesajını verdi.

Erbaş şöyle devam etti:

“Fatih Han bu muhteşem mabedi kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfedip müminlere emanet bırakmıştır. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar.”

13:17 – Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı öncesi Kuran okuyor

12:58 – İnce, cuma namazını Sultanahmet Camisi’nde kılacağını açıkladı

Yalova’dan Ayasofya’nın ibadete açılışı için yola çıkan CHP’li Muharrem İnce cuma namazını, Sultanahmet Camisi’nde kılacağını açıkladı. İnce, daha sonra Sultanahmet’teki yerini aldı.

12:40 – Açılışa kurbanlık koçla geldi

Cuma namazını kılmak ve açılışında kesmek için bir vatandaş kurbanlık koç getirdi. Yenibosna’dan çocuklarıyla birlikte gelen adam ibadete açılmasından çok mutlu olduğunu söylerken, “Yenibosna’dan geldik. Ayasofya’ya özel kesmek için getirdik. İzin aldık korumalardan. Kontrollerden geçtik. Kesim için eşyalarımız hazır. Açılışına sevindik” diye konuştu.

12:30 – Ayasofya’ya giremeyen kadın gözyaşlarına boğuldu

Ayasofya’da 86 yıl sonra kılınacak ilk cuma namazı için Yenikapı’da ring seferleri düzenleniyor. Seferler dolduğu için beklemeye alınan bir vatandaş “Uzaktan da olsa görsem yeter” dedi ve gözyaşları içinde görevlilere seslendi:

“Yalvarıyorum Allah aşkına. Akşam uyku uyumadım. 4’ten beri geleceğiz diye sevincimizden duramadık. Cumhurbaşkanımızı, açılışı görelim diye ne olur. Ne olur Allah aşkına. Dışarıdan da bakalım yeter ki görelim. Bursa’dan geliyorum. Ne olur geçelim. Gece uykusu uyumadık sevincimizden ağlamaktan.”

12:09 – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya Camisi’ne geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya Camisi’nde kılınacak cuma namazı için saat 11:49 sıralarında Üsküdar’daki konutundan ayrıldı.

Erdoğan, yaklaşık 20 dakika süren yolculuğunun sonunda Ayasofya Camisi’ne geldi. Erdoğan, direkt olarak camiye girdi.

11:33 – İzdihamı önlemek amacıyla bazı istasyonlar kapatıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, “Ayasofya-i Kebir Camii’ndeki cuma namazında izdihamı önlemek için, valilik koordinasyonuyla Bağcılar-Kabataş Tramvayı’nın Kabataş-Eminönü seferleri durdurulmuş, Bağcılar-Zeytinburnu ve Çapa-Akşemsettin arası çalışmakta. Haliç ve Şehzadebaşı metro istasyonları da kapatılmıştır” bilgisini verdi.

11:30 – Vali Yerlikaya: Misafir girişleri durduruldu

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ayasofya Camii çevresinde belirlenen namaz kılma alanlarının tamamının dolduğunu duyurdu. “Salgın nedeniyle bu alanlara misafir girişimiz durduruldu” diyen Yerlikaya, “Sabır ve anlayışla birbirimize yardımcı olalım. Ayasofya Camii ibadetiniz için sabaha kadar açık olacak” diye yazdı.

https://twitter.com/AliYerlikaya/status/1286573252253569026?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1286573252253569026%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Ftr.sputniknews.com%2Fturkiye%2F202007241042516231-ayasofya-bugun-kilinacak-cuma-namaziyla-86-yil-sonra-yeniden-ibadete-aciliyor%2F

11:18 – Sağlık Bakanı Koca: Önce tedbir, sonra tekbir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ayasofya önünde oluşan yoğunluğa dikkati çekerek kişisel Twitter hesabında “Önce tedbir, sonra tekbir. Hayırlı cumalar” ifadesini kullandı.

 10:53 – Sultanahmet Meydanı’nda koronavirüs önlemleri kapsamında anonslar yapılarak alanın dolduğu ve kimsenin alınmayacağı söylendi.

10:46 – Sahil yolunda Ayasofya yoğunluğu

Ayasofya’da kılınacak cuma namazına tanıklık etmek isteyen çok sayıda vatandaş, sabah saatlerinde yola koyuldu. Yoğunluk, kameralara da yansıdı.

10:22 – Dua programı başladı

Meydana alımların başlamasından yaklaşık 20 dakika sonra Ayasofya’da cuma namazı başladı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği görüldü.

10:09 – Vatandaşlar Ayasofya Meydanı’na alınmaya başlandı

Camiye giden 11 yerde kurulan güvenlik noktalarında yoğunluk oluşturan vatandaşlar, Ayasofya Meydanı’na alınmaya başlandı.

Ayasofya Meydanı ve Sultanahmet Havuzlu Park, cuma namazı vaktinden önce vatandaşlarla doldu.

İstanbul Valiliği tarafından, kadınlar ve erkekler için ayrılan namaz kılma alanlarının duyurusu yapılıyor. Vatandaşlar, seccadeleri üzerinde namaz saatini beklerken, alandaki görevlilerce de su dağıtılıyor. Vatandaşların zaman zaman ‘Allahu Ekber’, ‘Zincirler kırıldı Ayasofya açıldı’, ‘Vur vur inlesin Yunanistan dinlesin’ sloganları attığı duyuldu.

09:44 – Vali Yerlikaya’dan Ayasofya paylaşımı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, bugün kılınacak olan cuma namazı ile birlikte 86 yıl sonra yeniden ibadete açılacak olan Ayasofya Camisi içerisinden fotoğraf karesi paylaştı.

https://twitter.com/AliYerlikaya/status/1286532611175743488?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1286532611175743488%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Ftr.sputniknews.com%2Fturkiye%2F202007241042516231-ayasofya-bugun-kilinacak-cuma-namaziyla-86-yil-sonra-yeniden-ibadete-aciliyor%2F

 

Kaynak: Sputnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal