Avusturalya’da 9 yaşındaki Harper Nielsen’in ulusal marş protestosu

Avusturalya’da 9 yaşındaki Harper Nielsen’in ulusal marş protestosu

Avusturalya’nın Brisbane kentinde dokuz yaşındaki Harper Nielsen, okulda ulusal marş okunurken ayağa kalkmadığı için ceza aldı.

Brisbane’deki Kenmore Güney İlköğretim Okulu dördüncü sınıf öğrencisi Nielsen, ulusal marşta Avusturalya’nın yerli halkı Aborjinlere yer verilmediği gerekçesiyle ayağa kalkmayı reddetti. Nielsen: “Biz genciz diyorsa (we are young), bu, 50 bin yıldan uzun bir süredir İngilizler öncesinde de burada bulunan Yerli Avusturalyalıları görmezden geliyor demektir” dedi. Nielson, ulusal marştaki söylemlerin “beyaz tenli” insanları kastetiğine ve yerli halkın kabul görmediğine dikkat çekti.

Okul yönetimi gösterilen tepkiye karşı Nielsen’e, öğle yemeğinde dışarı çıkmama cezası verdi. Nielsen tepkisini sürdürürse okuldan uzaklaştırma ve disiplin cezaları alabilir.

Nielsen’in Queensland Üniversitesi’nde doçent olan anne ve babası, kızlarını bu konuda desteklediklerini ve gurur duyduklarını belirtti. Baba Mark Nielsen: “o, inandığı şeylere sadık kalmak ve doğru olduğuna inandığı bir şey için bir duruş sergilemek için inanılmaz bir cesaret gösterdi ve bunu yapmak istediği için onunla bundan daha fazla gurur duyamam” açıklamalarında bulundu.

Olayların üzerine Nielsen, birçok destek ve tepki aldı. Brisbane Aborjin toplumundan Sam Watson: “Çok parlak ve hayat dolu bir genç kız yetiştiriliyor, bu da büyüyecek ve hayatında bir şeyler yapacak” dedi. Gazeteci ve sunucu Georgie Gardner ise Nielsen’i “güçlü ve karakterli” bulduğunu belirtti.

Diğer yandan Nielsen’in beyninin yıkandığını ifade eden Tek Ulus Parti Lideri Senatör Pauline Hanson: “Bu çocuk yanlış yola yöneldi ve bunu teşvik ettikleri için ailelerini suçluyorum” dedi. Liberal Ulusal Parti Queensland eyaleti milletvekili Jarrod Bleijie: “Saçma bir protestodan kurtulun ve Ulusal Marşımızı gururla söyleyin. Eğer şımarık çocuk gibi davranmaya devam ederse uzaklaştırma almalı.” açıklamalarında bulundu.

Nielsen için açılan sosyal medya hesaplarından sayısız destek mesajı geliyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal