Avesta Yayınları’nın dokuz kitabına yasaklama

Avesta Yayınları’nın dokuz kitabına yasaklama

Avesta Yayınları’nın dokuz kitabına yasaklama getirildi. Dokuz kitabın mahkeme tarafından “terörle mücadele” kapsamında toplatılmasına karar verildi.Yayınevinin Genel Yayın Yönetmeni Keskin, aralarında Ezidilerin kutsal metni ve Çaldıran Savaşı’nı anlatan kitapların da yer aldığı eserlerin “terör” ile nasıl ilişkilendirilebildiği sorusuna yanıt istiyor. Kitapların adları, “Kan, İnançlar ve Oy Pusulaları”, “Cesur Adamların Ülkesine Yolculuk”, “Tasavvur Mu Gerçek Mi?”, “Mahabad Kürt Cumhuriyeti Büyük Güçlerin Politikasında Kürtler 1941-1947”, “Mağdur Diasporadan Sınır-Ötesi Vatandaşlığa Mı?”, “Ülkemde Bir Yabancı, Çaldıran Savaşı’nda Osmanlılar Safeviler ve Kürtler”, “Tanrı ve Şeyh Adi Kusursuzdur: Yezidi Tarihinden Kutsal Şiirler ve Dinsel Anlatılar”, “Kürdistan Bayrağının Altında” ve “Irak’ta Soykırım”.

DuvaR’dan Anıl Mert Özsoy’un haberine göre Şırnak İdil’de “KCK/ PKK suçlaması” ile evleri basılan iki kişinin evlerinde adı geçen kitapların bulunması toplatılma kararına gerekçe olarak gösterildi.

Konuyla ilgili konuşan Avesta Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Abdullah Keskin, sözü edilen kitapların 2003-2015 yıllarında basıldığını ve birçoğunun dünyanın saygın üniversitelerinde doktora tezi olarak yayımlanmış eserler olduğunu belirtirken, şunları söyledi:

“Yasaklanan kitapların arasında Yezidilerin kutsal metni ve Çaldıran Savaşı da yer alıyor. Bu metinler terörle nasıl ilişkilendirilebilir? Bir diğer kitabımız da Irak’ta Soykırım… Bu kitap, Orta Doğu İzleme Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü resmi raporlarından oluşuyor ve birçok parlamento tarafından kabul edildi. Yasaklanan kitaplarımızın hepsi alan çalışmaları niteliği taşıyor. Yazarlarımız, yasak kararına tepki gösterecekler.”

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal