Attilâ İlhan Roman Ödülü, Jale Sancak ve Onur Caymaz’ın

Attilâ İlhan Roman Ödülü, Jale Sancak ve Onur Caymaz’ın

Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı tarafından Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın desteğiyle düzenlenen “2018 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri”nin bu yılki sahipleri, Doğan Hızlan’ın onursal başkanlığında toplanan seçici kurullar tarafından belirlendi.

“2018 Attilâ İlhan Roman Ödülü”, Selim İleri’nin başkanlığında Mehmet Eroğlu, Asuman Kafaoğlu Büke, Ülkü Karaosmanoğlu ve aileyi temsilen katılan Ali Cem İlhan’ın yer aldığı seçici kurulla belirlendi. Ödül, Jale Sancak’ın Hep Kitap’tan yayımlanan “Uyanan Güzel” romanı ile Onur Caymaz’ın Kırmızı Kedi Yayınları’ndan yayımlanan “Sıfır” romanı arasında paylaştırıldı.

Kurul tarafından Sancak’ın ödüle değer görülmesi “Renkler, dokular ve seslerin anlatısında Jale Sancak, kayıp bir şehirde kıyamet öncesi umutsuzluğun nasıl aşk ile umuda dönüşebildiğini ve inancın sevgiyle yeniden yeşerttiği bir dünyayı anlatıyor” sözleriyle açıklandı.

Kurul, Caymaz’ı ödüle değer görme gerekçesini şöyle açıkladı: “İnsanlık tarihinin ilk terör eyleminden, Nazi toplama kamplarına, oradan da 1981 darbesine, olayları ve kişileri bağlayarak kurgulanmış bir yapıya sahip ‘Sıfır’ romanının ana teması hiçlik ve varlık arasındaki ilişki temelinde gelişiyor ve hiçlikten varlık doğabilir mi sorusuna cevap arıyor. Okuru elinden tutarak tarih içinde sürükleyen bir roman.”

“2018 Attilâ İlhan İlk Roman Vakıf  Özel Teşvik Ödülü”nün sahibi Ötüken Neşiryat’tan yayımlanan “Bihaber” romanıyla Fatih Baha Aydın oldu. Kurul kararını şöyle ifade etti:

“Bihaber’ ulaşılan bilgilerin ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğunun bilinmediği çağımızda, sahte bilginin nasıl gerçekler arasına sızabildiğini, gerçekliği etkilediğini gösteren etkileyici bir roman. Hiç doğmamış, yaşamamış birinin biyografisi olarak başlayan anlatı, farklı katmanlarıyla tarihimize kara mizahla bakmayı sağlıyor.”

Şiir ödülü Mehmet Can Doğan’ın “Camekân”ına

“2018 Attilâ İlhan Şiir Ödülü”, Metin Celâl’in başkanlığında A. Ali Ural, Haydar Ergülen, Adnan Özer  ve aileyi temsilen katılan Kerem Alışık’ın yer aldığı seçici kurulla belirlendi. Ödül, Mehmet Can Doğan’ın Yapı Kredi Yayınları’ndan yayımlanan “Camekân” kitabına değer görüldü. Kurul, “poetik olgunluğunu Türkçenin değişik coğrafyalarından söyleyişlerle beslemesi ve etnolojik  tavrı sebebiyle” eseri seçtiklerini belirtti.

“2018 Attilâ İlhan İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü” ise Oğulcan Kütük’ün Komşu Yayınları, Yasakmeyve tarafından yayımlanan “Ecza Kışı” kitabı ile  M. Sadi Karademir’in Ülke Yayınları, Ülke Edebiyat’tan yayımlanan “Ters Akıntı” kitabı arasında paylaştırıldı.

Kurul,  Kütük’ün ödüle değer görülme gerekçesini “şiirsel söyleyiş disiplinini bozmadan imge, çağrışım, atmosfer oluşturma gibi alanlarda yeni arayışlara girmesiyle dikkati çekmesi” diye açıklarken Karademir için, “entelektüel bilgiyi şiirde eritebilme yeteneği ve ahengin peşine düşüp dikkatle dokuması” ifadelerine açıkladı.

“2018 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri” ödül töreni, 37 İstanbul Kitap Fuarı etkinlikleri çerçevesinde sahiplerine takdim edilecek. Tören, 16 Kasım Cuma günü saat: 15.30’da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Kınalıada Salonu’nda gerçekleşecek.

Roman Seçici Kurulu

Şiir Seçici Kurulu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal