Atatürk’ün tasarladığı ‘İdeal Cumhuriyet Köyü’ projesi Danimarka’da uygulandı

Atatürk’ün tasarladığı ‘İdeal Cumhuriyet Köyü’ projesi Danimarka’da uygulandı

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölmeden önce 1937 yılında tasarladığı Türkiye’yi temelden kalkındırmayı amaçlamış “İdeal Cumhuriyet Köyü” projesi, Danimarka’nın Brondby şehrinde uygulandı ve tüm dünyaya örnek oldu.

Özellikle kuş bakışı fotoğraflarıyla tanınan fotoğrafçı Henry Do imzalı fotoğraflarda binaların bölgelere ne kadar dikkatli ve üzerine uzun uzun düşünülüp tasarlanarak yerleştirildiğini görülebiliyor.

Bu büyüleyici yerlerden birisiyse, Brondby Haveby veya Brondby Garden City.

Danimarka, Kopenhag’ın hemen dışında bulunan bu ‘bahçeli ev şehri’, benzersiz daire şeklindeki tasarımıyla bilinen tüm mimari biçimleri unutturuyor.

Brondby Haveby, şehrin gürültü ve kalabalığından izole olmayı sağlayan ve aynı zamanda tarım yapılabilecek bir alan. Ayrıca bu evlerin geri dönüşüme de uygun olduğu biliniyor.

Danimarka’da bu tarım şehri fikri, 1964’te ortaya çıktı. Brondby Haveby’nin mimarları, bu düzenlemenin ardındaki fikrin, bu alanlarda yaşayanlar arasındaki sosyal etkileşimi artırmak olduğunu söylüyor.

Buradaki her alan tamamen aynı boyutta. Projenin bu yıl içerisinde tamamen tamamlanmış olması planlanıyor.

Atatürk, “İdeal Cumhuriyet Köyü” projesini  ölmeden önce 1937 yılında, Türkiye’yi temelden kalkındırmayı amaçlayarak tasarladı.

Atatürk’ün üzerinde çalışarak uygulanmasını istediği bu proje, Cumhuriyetin ilk tarih profesörlerinden Afet İnan’ın “Devletçilik İlkesi” ve “Cumhuriyetin Ellinci Yılı İçin Köylerimiz” adlı kitaplarında yer almıştı.

Afet İnan’ın kitaplarında bahsettiği, hatta bir dönem gerekli bakanlıklar ve valiliklere de tanıttığı bu projeye olumlu bir yanıt gelmemiş.

 

Kaynak: NTV 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal