Atatürk’ün doğduğu evin restorasyonuna tepki: ‘Ucube bir şey çıkmış’

Atatürk’ün doğduğu evin restorasyonuna tepki: ‘Ucube bir şey çıkmış’

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te bulunan evinde gerçekleştirilen restorasyona tepki gösterdi. Türkkan, “Evin orijinal hali gitti, yerine ucube bir şey çıktı. Kullanılan eşyaları görün acırsınız” dedi.

Türkiye’nin kurucu cumhurbaşkanı Atatürk’ün 1881 yılında Selanik’te doğduğu ve çocukluk yıllarının bir kısmını geçirdiği Selanik’teki Atatürk Evi’nde restorasyon yapıldı. Evin tarihi dokusu bozuldu. Salona sarı, kırmızı ve lacivert renkli puflar konuldu. Ahşap merdivenlere de alüminyum trabzanlar takıldı.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Genel Başkan Meral Akşener’in Batı Trakya’daki programlarının ardından İYİ Partili Milletvekilleriyle birlikte Selanik’teki Atatürk Evi’ni ziyaret etti. Türkkan, “Evi ziyaret eden herkes hayal kırıklığına uğruyor. Orjinal hali gitmiş, yerine ucube bir şey çıkmış. Kullanılan eşyaları görün acırsınız. Sarı, kırmızı, lacivert puflar, alüminyum merdiven trabzanı ve bir sürü daha tuhaflıklar var” dedi ve ekledi:

‘İlk restorasyon da sorunluydu’

“Atatürk’ün doğduğu ev sanki bir ‘Pul Müzesi’ olmuş. Bazı eşyalar alınıp Türkiye’ye getirilmiş. Bunlar derhal geri taşınmalı ve ev eski haline getirilip, tarihi dokuya uygun olarak restore edilmeli. Renkli pufların salonda ne işi var? Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev bu görüntüden kurtarılmalı.”

Konu Meclis’e taşınmıştı

Selanik’teki ev, 2013 yılında da restorasyon geçirmiş ve odalara ekranlar ve TV’ler konulmuştu. İlk restorasyon sonrası evi ziyaret eden CHP Tekirdağ eski Milletvekili Emre Köprülü, “Bu restorasyon Atatürk’e saygısızlık” diyerek konuyu TBMM gündemine getirmişti.

CHP milletvekili Köprülü, “Müzede Atatürk’e ait hiçbir şey kalmamış. Anlamsız biçimde çocuk odası dizayn edilmiş. Odalarda televizyon var. Gelenler hayal kırıklığına uğruyor. Bu durum Atatürk’e büyük saygısızlıktır” demişti.

Dönemin Kültür Turizm Bakanı Ömer Çelik, Köprülü’nün bu konudaki soru önergesini cevaplandırmamıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal