‘Assos’ta Felsefe’de bu yıl Platon konuşulacak

‘Assos’ta Felsefe’de bu yıl Platon konuşulacak

19 yıldır gerçekleşen “Assos’ta Felsefe” adlı uluslararası sempozyumun bu yılki konusu Antik Yunan filozofu Platon olarak belirlendi. Sempoyzum, 1 – 4 Temmuz tarihleri arasında Assos’ta düzenlenecek.

Felsefe Sanat Bilim Derneği’nin bir etkinliği olarak hayata geçen “Assos’ta Felsefe”, sadece felsefenin, merakın, sorgulamanın amaç olduğu bir bakış açısıyla yola çıkarak, herkesin kolayca felsefi bir zihne sahip olabileceğini varsayan popülist ve yanıltıcı bir felsefe anlayışına da kapılmadan, felsefe tutkunlarını Assos’ta buluşturmayı, yapaylıktan uzak, doğal bir tartışma, diyalog, karşılıklı etkileşim ortamı yaratmayı amaçlıyor.

Sempozyum, Antik Yunan filozofu Aristoteles’in de felsefe dersleri verdiği Assos’ta düzenlenmesiyle binlerce yıl sonra aynı toprakları felsefeyle buluşturan ilk hareket olma özelliğine sahip.

Sempozyum süresince Platon’un Etik, Siyaset Felsefesi, Ontoloji ve Epistemoloji alanındaki düşünce ve kuramları üzerinde durulacak. Yanı sıra Antik tiyatroda Anne Monika Sommer-Bloch’un solo kemanıyla yer alacağı bir klasik müzik dinletisi gerçekleşecek.

Felsefe Sanat Bilim Derneği’nin kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Örsan K. Öymen’in öncülüğünde düzenlenen sempozyumun konuşmacıları şöyle: Prof. Dr. Anthony Price (University of London Birkbeck College), Prof. Dr.  Christoph Horn (University of Bonn), Prof. Dr. Rachana Kamtekar (Cornell University), Doç. Dr.  Cinzia Arruzza (New School for Social Research), Doç. Dr.  Suzanne Obdrzalek (Claremont MacKenna College), Yard. Doç. Dr. Myrthe Bartels (Durham University), Yard. Doç. Dr. Naly Thaler (Hebrew University of Jerusalem), Yard. Doç. Dr. David Ebrey (Humboldt University of Berlin) ve Yard. Doç. Dr. Simon Weber (University of Bonn)

Bu yılki tüm konuşmalar Assos Terrace Hotel’de gerçekleşecek. Konuşmaların dili İngilizce olacak ve herhangi bir çeviri yapılmayacak. Katılımın ücretsiz ve herkese açık olduğu sempozyumla ilgili bilgi edinmek ve çevrimiçi kayıt yaptırmak için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal