Article 19: Türkiye şeffaflıkta en hızlı gerileyen ülke

Article 19: Türkiye şeffaflıkta en hızlı gerileyen ülke

Uluslararası sivil toplum örgütü Article 19’a göre ifade özgürlüğü küresel çapta son on yılın en kötü seviyesinde.

Yıllık raporunu yayımlayan kurum, 2017 yılında 78 gazeteci ile 312 insan hakları savunucusunun öldürüldüğüne, protesto gösterilerinde başvurulan şiddete ve internet sansürüne vurgu yaparak ifade özgürlüğü ile ilgili küresel kriz yaşandığına dikkat çekti.

Euronews’ten Tuba Altunkaya’nın haberine göre, raporda, dünya genelinde iktidarı elinde tutanların muhalifleri “vatan haini” olarak ilan ederek susturmaya çalıştığı yazıldı.

Norveç, İsviçre ve Danimarka 2017’de en iyi karne alan ülkeler olurken Orta Afrika Cumhuriyet’i ifade ve basın özgürlüğünde en çok yol kateden ülkeler arasında öne çıkıyor. İfade özgürlüğünde en kötü notu alansa Kuzey Kore.

Sivil alan, dijital, medya, güvenlik ve şeffaflık başlıkları altında ülkeleri değerlendiren Article 19’a göre, Türkiye dört konuda en hızlı gerileyen ilk beş ülkeden biri.

Raporda Türkiye, şeffaflık konusunda 2014’ten 2017 yılına kadar en çok gerileyen ülkelerin başında yer aldı. Türkiye, İnternet sansürü ve kullanıcılarının yargılanmasının irdelendiği dijital alandaysa en çok geriye giden ikinci ülke konumunda.

Skalanın 0’dan 1’e kadar olduğu puanlamaya göre, Türkiye’nin notu beş alanda şöyle: Sivil alan: 0.33, Dijital: 0.16, Medya: 0.33, Güvenlik: 0.3, Şeffaflık: 0.16.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal