Arter’deki ‘Patates Ev’ çöp mü olacak?

Arter’deki ‘Patates Ev’ çöp mü olacak?

Geçtiğimiz ay hizmete giren yeni Arter’in yedi açılış sergisinden biri de Sigmar Polke’nin “Patates Ev” işinin yer aldığı “Saat Kaç” sergisi. Ancak Polke’nin patatesleriyle daha önce MoMA ve LACMA küratörlerinin yaşadığı sınav gündeme tekrar aynı soruları getirdi: “Çürüyecekler mi, filizlenecekler mi, ne kadar idare edebilecekler?”

1967’de Sigmar Polke, “Patates Ev” (Kartoffelhaus) adlı rustik bir yapı tasarladı. Minimalist hatlara kabalık ve sakarlık ekleyen bu yapı ahşap çıtalar ve adındaki gibi patateslerden oluşuyordu.

Arter’de sergilenen “Patates Ev” işinde olduğu gibi MoMA da geçtiğimiz bahar ve yaz aylarında Polke imzalı işlere ev sahipliği yaptı. O sırada Artnews yazarı Stephanie Strasnick, merakına yenik düştü ve ve MoMA’nın küratör asistanı Magnus Schaefer’a kaygılarından bahsetti. Patateslere ne olacaktı? Çürüyebilirlerdi, daha kötüsü kokabilirlerdi…

Sigmar Polke, “Patates Ev”, “Saat Kaç”, Arter

MoMA asistan direktörü Kathy Halbreich, Schaefer ve diğer küratör asistan Lanka Tattersall’ın bu sorunun cevabını tahmin edebilmek için ön çalışma yaptığı da yazar sayesinde ortaya çıktı. “Patates Ev”, LACMA’da 2008’de sergilendiği sırada patateslerin 4 ila 6 hafta dayanacağı kabulüyle serginin düzenlendiği öğrenildi. Bu yüzden Schaefer ve Tattersall her gün patatesleri takip etmeye başladılar. Patatesler çürümeden değiştirilecekti. Ancak hiçbir işleme tutulmamaları gerekiyordu. Değişmeleri için tek şartsa önceki patateslerle aynı boyutta olmalarıydı.

Sigmar Polke, “Patates Ev” çizimi (Kartoffelzeichnung), 1966–70

Özetle, Arter’deki “Saat Kaç” sergisi 16 Şubat 2020’ye dek sürecek ve “Patates Ev” aynı şekilde korunacak ancak tasarımı ayakta tutan patatesler o zamana kadar Arter çalışanlarını meşgul etmeye devam edecek. Çünkü neredeyse her ay işteki patatesleri aynı boyutlu yeni patateslerle değiştirmek zorunda kalacaklar.

 

Kaynak: Sanatatak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal