‘Arter yükleniyor’: Eylülde yeni yerinde açılacak

‘Arter yükleniyor’: Eylülde yeni yerinde açılacak

Daha önce İstanbul’da İstiklâl Caddesi’nde faaliyet gösteren Arter sanat merkezi, eylül ayında Dolapdere’deki yeni binasında açılacak.

Arter 2010 yılında açıldı. Sekiz yıl içinde otuz yedi sergiyi ağırlayan sanat merkezi, bu sergilerdeki 183 eserin de üretimine katkı sağladı. Arter, sergilerin yanı sıra performanslara, atölye çalışmalarına ve söyleşilere de ev sahipliği yaptı.

Vehbi Koç Vakfı’na (VKV) bağlı bir kurum olan ve vakfın ellinci yılını kutladığı 2019’da Dolapdere’deki yeni binasına taşınan Arter, yeni binasında faaliyetlerini daha ileriye taşımayı hedefliyor. Mekânda “VKV Çağdaş Sanat Koleksiyonu”, koleksiyon dışındaki sergilerle beraber çeşitli sanat disiplinlerinden çalışmalara yer verecek.

Sanat merkezinin Dolapdere’deki yeni binasının mimari tasarımı, ünlü mimar Nicholas Grimshaw tarafından kurulan Grimshaw Architects tarafından yapıldı. 2013 yılında Arter için açılan proje tasarım yarışmasını kazanan ödüllü mimarlık şirketi, 2015 yılında çalışmaları başlattı. Thornton Thomasetti, Max Fordham ve Neill Woodger Acoustics’in imzasını taşıyan binanın mimari projesinde sanatı keşfetmek, sanattan keyif almak, sanatla yakın ilişki kurabilmek üzere açıklık ve akışkanlık kavramlarından yola çıkılarak çok yönlü bir mekân oluşturuldu. Ziyaretçilerin şehirle olan bağlantılarını da sıcak tutmayı hedefleyen bina, mekânsal ve sanatsal deneyimlerle keyifli vakit geçirmeyi öngören bir “mekânlar dizisi” olarak planlandı.

Grimshaw Architects’ten Kirsten Lees, Arter’i şöyle tanımlıyor:

“İzleyicinin bakış açısına göre sürekli değişkenlik gösterebilen, çok katmanlı, iç içe geçmiş, disiplinler arası bir kamusal yapı. Müzenin zengin programı ise çeşitli sanat dalları arasında yeni sinerjilerin geliştirilmesi ve yaşatılmasının yanı sıra çağdaş sanatla fiziksel ve entelektüel ilişkilendirmelerin yapılması için yeni bir odak noktası olacaktır.”

Sanat merkezinde ana fonksiyon alanları, binanın merkezi durumundaki bir avlunun etrafına konumlandırıldı. 18 bin metrekarelik kapalı alanı olan binanın yaklaşık 4 bin metrekarelik sergileme alanında altı kata yayılan altı galeri ve teras yer alıyor.

Binada yer alan yapılar şöyle:

168 kişilik kapasiteli konuşma ve söyleşilerin yanı sıra performans sanatçılarını ağırlayabilecek, “esnek zeminli” yapısı ve aynaya dönüşen duvar panelleriyle dans ve devinim çalışmalarına ve küçük akustik dinletilere de olanak sağlayabilecek Sevgi Gönül Oditoryumu; büyük yerleştirmeler ve çok kanallı panaromik projeksiyon gerektiren projeler için kullanılabilecek olan 332 kişilik oturma yapısına sahip bir “Black Box” olan Karbon; farklı kullanımlara açık, dört bölümden oluşan ve öğrenmeyi merkezine alan Öğrenme Atölyesi; güncellenen içerikler ve süreli yayınlardan oluşan Arter Kütüphanesi; yerli ve yabancı sanat yayınlarına odaklanan bir kitabevi, yeme/içme mekânları ve arka bahçe.

Binanın yapım aşamasını yansıtan Arter Yükleniyor adlı kısa film:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal