Arter, yedi sergiyle 13 Eylül’de kapılarını açıyor

Arter, yedi sergiyle 13 Eylül’de kapılarını açıyor

Vehbi Koç Vakfı (VKV) tarafından 2010’da Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki binasında hayata geçirilen Arter, 13 Eylül’de Dolapdere’deki yeni binasında kapılarını açacak.

Arter’in İstiklal Caddesi üzerindeki eski binası ise Eylül 2019’dan itibaren yeni bir sergi alanı olarak hizmet vermeye devam edecek.

Yeni binası Grimshaw Architects tarafından tasarlanan Arter, süregelen faaliyetlerini koleksiyondan ve koleksiyon dışından sergilerin yanı sıra farklı sanat disiplinlerinden gösteri ve etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Çağdaş sanat alanında sürdürülebilir bir üretim ve sergileme altyapısı sunan Arter, sergiler, etkinlikler, öğrenme, film ve yayınlardan oluşan çok disiplinli bir program sunuyor.

Toplam 18 bin metrekare kapalı alana sahip binada sergi alanlarının yanı sıra performans salonları, öğrenme ve etkinlik alanları, kütüphane, konservasyon laboratuvarı, sanat yayınlarına odaklanan bir kitabevi ve yeme/içme alanları da bulunuyor.

13 Eylül’de gerçekleşecek açılış programında toplam yedi sergi yer alacak.

Arter’in etkinlik programının Eylül-Aralık 2019 döneminde ağırlayacağı sanatçılar arasında ise Aydın Esen, Portrait and a Dream, Elif Çağlar Quartet, Can Çakmur, In Hoodies, Emin Fındıkoğlu Quartet ile Tolgahan Çoğulu ve Sinan Ayyıldız Duo yer alıyor.

22 Ekim’de Jonas Mekas Retrospektifi’yle başlayacak Film Programı bir hafta boyunca sanatçının neredeyse tüm üretimini izleyicilerle buluşturacak. Jonas Mekas toplu gösteriminin ardından Arter’in koleksiyon sergilerine paralel olarak hazırlanan bir içerikle devam edecek olan Film Programı, Agnes Varda, Chantal Ackerman, Alain Resnais, Chris Marker, Laurie Anderson, Apichatpong Weerasethakul gibi yönetmen ve sanatçıların filmlerinden örnekleri bir araya getirecek.

Öğrenme Programı kapsamında kamuya açık olarak düzenlenecek konuşmalar, atölye çalışmaları, seminerler ve sergi turlarıyla beraber, Gençlik Konseyi ve Arter Araştırma Programı adıyla iki uzun soluklu program da hayata geçirilecek.

Arter sergileri hakkında:

Emre Baykal ve Eda Berkmen küratörlüğünde Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan “Saat Kaç?” başlıklı sergi, bellek, zaman ve mekân kavramları etrafında şekilleniyor.

Küratörlüğünü Selen Ansen’in yaptığı “Kelimeler Pek Gereksiz” başlıklı koleksiyon grup sergisi ise jest, kalıntı ve iz temaları etrafında kurgulanıyor.

Altan Gürman retrospektif sergisi, 1976’da hayatını kaybeden sanatçının tüm üretimini bir araya getiriyor.

Ayşe Erkmen’in Arter’in açılış programında yer alan sergisi “Beyazımtırak”, sanatçının 1970’lerden bu yana gerçekleştirdiği sanatsal üretim içinden retrospektif bir anlayışla seçilenlerle birlikte, bu sergi için özel olarak tasarlayıp ürettiği yeni işleri bir araya getiriyor.

Rosa Barba’nın “Gizli Konferans” başlıklı yerleştirmesi sanatçının 2010–2015 yılları arasında müze depolarında çektiği üç filmden oluşuyor.

İnci Furni’nin “Bir An İçin Durdu” başlıklı kişisel sergisi, sanatçının bu sergi için ürettiği yeni işlerini bir araya getiriyor.

Céleste Boursier-Mougenot’nun “offroad, v2” başlıklı yerleştirmesi ise dışarıdaki rüzgârın hızı ve yönüyle etkileşim içinde hareket eden üç adet kuyruklu piyanodan oluşuyor.

 

Kaynak: bianet

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal