Arter, Dolapdere’ye taşınıyor

Arter, Dolapdere’ye taşınıyor

Sekiz yıldır İstiklal Caddesi’nde faaliyet gösteren sanat merkezi Arter, Dolapdere’deki yeni binasına taşınıyor.

Arter 2010 yılında,  çağdaş sanat alanındaki üretimlerin devamlılığını getirmeyi ve bu üretimlere zemin hazırlamayı hedefleyerek açıldı. Sekiz yıl içinde otuz yedi sergiyi ağırlayan sanat merkezi, bu sergilerdeki yüz seksen üç eserin de üretimine katkı sağladı. Arter, sergilerin yanı sıra performanslara, atölye çalışmalarına ve söyleşilere de ev sahipliği yaptı.

Arter’in Dolapdere’deki yeni binası, Vehbi Koç Vakfı’nın (VKV) ellinci yılını kutlayacağı 2019 yılında açılacak. Sanat merkezi yeni binasıyla beraber devam ettirdiği faaliyetlerini daha da ileriye taşıyacak. “VKV Çağdaş Sanat Koleksiyonu”, koleksiyon dışındaki sergilerle beraber çeşitli sanat anlayışlarını benimseyen çalışmalara yer verecek.

Dolapdere’deki Arter binasının inşaatı 2015 yılında başlatıldı. Binada; sergi alanları, kütüphane, öğrenme ve etkinlikler alanı, performans salonları, sanat yayınlarını baz alan bir kitabevi, konservasyon laboratuvarı ile yeme/içme mekânları yer alıyor. 18 bin metrekarelik kapalı alanı olan binanın mimari tasarımı, ünlü mimar Nicholas Grimshaw tarafında kurulan Grimshaw Architects’in imzasını taşıyor. Yeni merkezin açılışı ise Eylül 2019’da yapılacak.

Arter’in İstiklal Caddesi’ndeki eski binası ise Eylül 2019’dan itibaren Vehbi Koç Vakfı’na bağlı yeni bir sergi alanı olarak faaliyet gösterecek. Binanın, 2019 yılının başlarında tadilata girmesi bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal