Art Deco akımından Budist heykellere: Metropolitan Sanat Müzesi 569 kitabı ücretsiz erişime açtı

Art Deco akımından Budist heykellere: Metropolitan Sanat Müzesi 569 kitabı ücretsiz erişime açtı

ABD’nin New York şehrindeki Metropolitan Sanat Müzesi, geçtiğimiz elli yıl içinde yayımlanmış olan Met Müzesi yayınlarına ait eserleri internet üzerinden ücretsiz erişime açtı.

Site; Leonardo da Vinci’nin anatomik çizimlerinden Amerikan empresyonizmi ve gerçekliği hakkında bilgi veren kitaplara, Vincent van Gogh’un çizimlerinden Çin’deki Budist ve Daoist heykelleri üzerine yazılmış eserlere kadar kapsamlı bir arşiv niteliğinde. Satrançta Afrika fildişi heykellerinden Fransız Art Deco akımına kadar farklı konular üzerine yazılmış çok sayıda eser, ücretsiz okunabildiği gibi bilgisayara da indirilebiliyor.

Müzenin internet adresi MetPublications, 2015 yılında da arşivindeki 452 sanat kitabını ücretsiz erişime açmıştı. 2014 yılında ise “Bilimsel İçerik İçin Açık Erişim” projesini hayata geçirerek 420 bine yakın fotoğrafın erişimini sunmuştu.

MetPublications üzerinden 400 bin civarı görsele ve sanatla ilişkili çok sayıda kitaba şuradan ulaşılabilir. Site sürekli olarak genişliyor ve kitapları İngilizce olarak sunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal