Arkeoloji kataloğu alay konusu oldu

Arkeoloji kataloğu alay konusu oldu

Geçen hafta Harbiye Hilton İstanbul Convention ile Exhibition Center’da düzenlenen Heritage fuarında, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Avrupa Birliği – Türkiye Anadolu Arkeolojisi ve Kültürel Miras Enstitüsü Projesi’nin tanıtımı yapıldı. Fuarda stand açan Enstitü’nün, “Ülkemizin ilk Milli Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü Kuruluyor” başlığı ile dağıttığı katalog ziyaretçileri şaşkına çevirdi.

Hürriyet’ten Ömer Erbil’in haberine göre, Anadolu tarihi kronolojisinin anlatıldığı katalogda Osmanlı İmparatorluğu dönemi İngilizce çevirisinde “The Ottoman Republic” (Osmanlı Cumhuriyeti), Türkiye Cumhuriyeti döneminin anlatıldığı yerdeki çeviride ise “Ottoman Empire” (Osmanlı İmparatorluğu) ifadeleri yer aldı. Katalog incelendiğinde bu hataların sadece dizgi hataları olmadığı, kronoloji tarihlerinde de ciddi yanlışlar bulunduğu ortaya çıktı.

Katalogda Neolitik Dönem M.Ö. 8000 – 5500 olarak tarihlendirilmiş ve Anadolu’da Neolitik Dönem yerleşimleri olarak Çayönü, Cafer Höyük, Çatalhöyük, Yumuktepe ve Pulur gösterilmiş. Anadolu’nun en eski yerleşim yeri olarak dünyaca bilinen ve geçmişi M.Ö. 10.000’e tarihlenen Göbeklitepe ise unutulmuş.

Yine İstanbul’un tarihini 8500 yıl geriye götüren Yenikapı Neolitik Dönem’e yer verilmemiş. Likya dönemi ise M.Ö. 395 – M.S. 1176 olarak tarihlenmiş. Yani Likya medeniyetinin Selçuklu döneminde bile varlığını sürdürdüğü gibi vahim bir hata yapılmış.

Çanakkale’deki Assos Antik Kenti Antalya’da, Aydın’daki Milet Ören Yeri Denizli’de, Kars’taki Ani Harabeleri Van’da, Osmaniye’deki Karatepe Ören Yeri Kayseri’de, Aydın’daki Aphrodisias Antik Kenti ise İzmir’de gösteriliyor.

Bakanlık toplattı

Arkeolojik Haber internet sitesi yanlışlığı duyurunca, fuarın ikinci gününde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın müdahalesiyle kataloglar toplatıldı.

Avrupa Birliği – Türkiye Anadolu Arkeolojisi ve Kültürel Miras Enstitüsü Proje Ofisi şu açıklamayı yaptı:

“Yüklenici tarafından düzeltilmiş ve redaksiyondan geçmiş son metin yerine redaksiyon öncesi hazırlanan taslak metinlerden biri sehven baskıya gönderilmiş ve broşür, içeriğinde yer alan bazı hatalar ile yayımlanmak durumunda kalmıştır. Düzeltilmiş katalog en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal