Arkas’taki Picasso sergisi erişime açıldı

Arkas’taki Picasso sergisi erişime açıldı

İzmir’deki Arkas Sanat Merkezi, aralarında Pablo Picasso’nun sahne sanatlarına yönelik eserlerinden oluşan “Picasso ve Gösteri Sanatı” sergisi de dahil 20 sergiyi sanal turla erişime açtı.

Tüm dünyada etkisini gösteren ve Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak tanımladığı koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle toplu etkinlikler, festivaller ve konserler iptal ediliyor. Toplu etkinliklerin yanı sıra insanlar da zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaya özen gösteriyor.

Bu süreçte iptal edilen birçok festival çevrimiçi film gösterim programları hazırlarken, pek çok sanatçı da sosyal medyadan konserler veriyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında kapılarını ziyaretçilerine kapatan Arkas Sanat Merkezi de kuruluşundan beri ev sahipliği yaptığı 20 sergiyi sanal turla erişime açtı.

Ziyaretçilerin 3 boyutlu olarak 360 derece gezebileceği sergiler arasında “Picasso ve Gösteri Sanat”, “Arkas Koleksiyonu’ndan Post Empresyonizm”, “Batılının Fırçasından Ege’nin Bu Yakası”, “18’inci ve 19’uncu Yüzyıllarda İzmir; Batılı Bir Bakış”, “Gallé Daum Lalique… Camın Şairleri”, “Hoca Ali Rıza”, “İzmir: Yarınlara Bir Miras”, “Antik Anadolu’nun Tanıkları”, “Anadolu Seyahatleri”, “Arkas Koleksiyonu’nda Işığın Ustaları”, “Victor Vasarely” ile birçok farklı konsepte sahip toplamda 20 sergi sanal turla gezilebilecek.

Picasso sergisi ilk kez İzmir’de

Küratöryel bir kurguyla oluşturulan “Picasso ve Gösteri Sanatı” başlıklı sergide Picasso Müzesi, Fondation Julio Gonzalez, Opera Garnier ve Brüksel’de yer alan Kontaxopoulos-Prokopchuk Koleksiyonu’ndan 83 eser yer alıyor.

Ayrıca sergi, sanatçının farklı disiplinlerde üretim gösteren pek çok sanatçı yakınıyla kurduğu ilişkiyi belgeleyen fotoğraflara da yer veriyor.

Tabloların yanı sıra çeşitli kostüm tasarımlarının görülebileceği sergide Picasso’nun gösteri dünyasında önemli bir yer tutan bale, boğa dövüşü, sirk gibi temalar öne çıkıyor.

Sergiler şuradan ziyaret edilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal