‘Ara Güler Merhaba İzmir!’ sergisi yeniden ziyarete açılacak

‘Ara Güler Merhaba İzmir!’ sergisi yeniden ziyarete açılacak

Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) tarafından Ara Güler Müzesi işbirliğinde İzmir’deki Arkas Sanat Merkezi’nde düzenlenen, duayen fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in, İzmir ve civarına ait daha önce hiç görülmemiş fotoğraflarından oluşan “Ara Güler Merhaba İzmir!” sergisi 1 Temmuz’da yeniden ziyarete açılacak. Ziyaretçiler rezervasyonla kabul edilecek.

22 Şubat’ta Arkas Sanat Merkezi’de açılan ve 26 Temmuz’a kadar sürmesi planlanan “Ara Güler Merhaba İzmir!” sergisi, koronavirüs salgınından dolayı bir süreliğine kapatılmış, bu süreçte de 3D sanal turla çevrimiçi ziyarete açılmıştı. 1 Temmuz itibarıyla kapılarını tekrar açacak olan Arkas Sanat Merkezi’nde “Ara Güler Merhaba İzmir” sergisini görmek isteyenlerin önceden rezervasyon yaptırması şart koşuldu.

Salgından dolayı alınan tedbirler kapsamında ziyaretçilerin ve çalışanların sağlık güvenliği için binaya maskesiz ve eldivensiz girilmeyecek. Ateş ölçümü yapıldıktan sonra güvenlik kontrolüyle birlikte ellerin dezenfekte edilmesine dikkat edilecek.

Toplam ziyaret süresi 30 dakika olacak ve her ziyaretçiden sonra sergi alanları dezenfekte edilecek.

Ziyaret öncesi telefonlarına Arkas Sanat Merkezi uygulamasını indiren sanatseverler sergiyi sesli rehber eşliğinde gezebilecek.

Ziyaretçiler (0232) 464 66 00 numaralı telefon üzerinden rezervasyon yaptırabilecek.

‘Merhaba İzmir!’

Sergi, Ara Güler’in ilk kez gün yüzüne çıkan İzmir fotoğraflarının yanı sıra gençlik yıllarında yaptığı edebi çalışmalar, doğup büyüdüğü ve yaşamı boyunca belgelediği ikonik İstanbul fotoğrafları ile ulusal ve uluslararası kültür-sanat dünyasından önemli isimlerin portreleri olmak üzere 711 eserden oluşuyor. Sanatçının dünya kamuoyuna tanıttığı Aphrodisias antik kenti, Nemrut ve Nuh’un Gemisi konulu fotoğrafları da sergide yer alıyor.

Arkas Sanat Merkezi Direktörü Müjde Unustası ve Doğuş Grubu Sanat Danışmanı Çağla Saraç’ın direktörlüğünü üstlendiği sergide, Ara Güler’in muhabir olarak defalarca ziyaret ettiği İzmir’in 1950-60-70 ve 80’li yıllara ait daha önce hiç sergilenmemiş fotoğraflarıyla birlikte İzmir çevresinde yer alan Agora, Efes, Bergama, Allianoi gibi antik kentlerin orijinal siyah beyaz karanlık oda fotoğrafları da ilk kez gün yüzüne çıkıyor.

Sergide, sanatçının kadrajından Nâzım Hikmet, Yaşar Kemal, Oğuz Atay gibi Türkiye edebiyatının önemli şair ve yazarlarına ait 100 adet portrenin yanı sıra “Yeryüzünde Yedi İz” serisinden Bertrand Russel, Tennessee Williams, Louis Aragon, William Saroyan, Marc Chagall, Salvador Dali ve Pablo Picasso’nun portreleri de sergileniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar