Antik Maya uygarlığına ışık tutacak yeni bir mağara keşfedildi

Antik Maya uygarlığına ışık tutacak yeni bir mağara keşfedildi

Meksikalı arkeologlar tarafından yürütülen bilimsel çalışmalar doğrultusunda Antik Maya uygarlığına ev sahipliği yapmış olan Chichen Itza’daki piramitlerde, içinde tarihi eserlerin olduğu yeni bir mağara keşfedildi.

Dünyanın “Yedi Yeni Harikası”ndan biri kabul edilen Chichen Itza’da keşfedilen mağarayı “mistik mekân” olarak tanımlayan araştırmacı Guillermo de Anda, bilimsel hazine değerindeki keşifte seramikten yapılma 7 tütsü brülörü (yakmaç) ve birçok materyal bulduklarını açıkladı.

Bilim insanları, bu yeni keşfin Antik Maya uygarlığına yeni bir bakış açısı kazandıracağını savunuyorlar.

Araştırmalar, Mayalıların bir kolu olan Itza halkı üzerinde yoğunlaşacak. Itza halkının kökenleri ve nereden geldikleri araştırılacak.

Antik Maya

M.Ö. 1000 dolaylarında ilk yerleşimlerini kuran Mayalar, Meksika’nın Yucatan yarımadası, Belize ve Guatemala’da yayılım gösterdiler. M.S. 600’lü yıllarda medeniyetlerinin en parlak dönemini yaşadılar.

Matematik ve astronomi bilgilerinden yararlanarak piramitlerini ve tapınaklarını gezegenlerin konumuna göre inşa eden uygarlık, yazı yazmak için Mezoamerika alfabesini (Maya hiyeroglifi) kullanıyordu.

Medeniyetin çöküş nedeni netleşmese de, yıkımın, iklime bağlı kuraklık neticesinde geldiği düşünülüyor.

200 yıldır süregelen arkeolojik çalışmalar ışığında Mayaların, sanat ve mimarlık konusunda ileri bir teknolojiye sahip olduğu öğrenildi.

Mayalara ait binlerce yerleşim yeri saptayan arkeologlar, bölgedeki yoğun tropik ormanların derinliklerinde de henüz keşfedilmemiş yerler olduğunu savunuyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar