Ankara Uluslararası Kitap Fuarı’nın uluslararası onur konuğu, Jean-Christophe Grangé

Ankara Uluslararası Kitap Fuarı’nın uluslararası onur konuğu, Jean-Christophe Grangé

Fransız gazeteci, yazar ve senarist Jean-Christophe Grangé, 14. Ankara Uluslararası Kitap Fuarı’nın uluslararası onur konuğu olarak Türkiye’ye gelecek.

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenecek olan Ankara Uluslararası Kitap Fuarı 28 Şubat-8 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalin uluslararası onur konuğu olarak Türkiye’ye gelecek olan Jean-Christophe Grangé, 1 ve 2 Mart tarihlerinde ATO Congresium’da okurlarıyla buluşacak.

Eserleri otuzdan fazla dile çevrilen polisiye-gerilim yazarı Grangé, Doğan Kitap tarafından yayımlanan yeni kitabı “Son Av”ın tanıtım çalışmaları kapsamında iki gün boyunca kitaplarını imzalayacak.

Jean-Christophe Grangé hakkında:

15 Temmuz 1961’de Fransa’da doğdu. Üniversite eğitiminin ardından serbest gazeteci olarak çalışırken bir yandan da çeşitli kısa öyküler kaleme almaya başladı. Birkaç dergi için röportaj hazırlayan Grangé, kısa zamanda Fransa’da gazeteci olarak tanındı.

Gazete ve dergiler için çalışırken leyleklerin göçü üzerine bir yazı dizisi kaleme aldı. Bu yazı dizisinden esinlenerek 1994 yılında “Leyleklerin Uçuşu” adlı ilk romanını yayımladı. Daha sonra “Leyleklerin Uçuşu” adlı kitap,  8 bölümlük bir televizyon dizisine uyarlandı.

1997 yılında yayımladığı ikinci kitabı “Kızıl Nehirler” ile geniş bir okuyucu kitlesine ulaştı. 20 dile çevrilen eser, 2000 yılında aynı adla sinemaya uyarlandı. Filmin devam halkası, 2004 yılında “Kızıl Nehirler 2: Kıyamet Melekleri” adlı filmle geldi.

2000 yılında yayımladığı Taş Meclisi adlı  kitabıyla kısa sürede bestseller listerinde üst sıralara taşındı.

2001 yılında yönetmen Pitof’un imzasını taşıyan “Vidocq” adlı filminin senaryosunu Pitof ile birlikte kaleme aldı.

“Şeytan Yemini”, “Siyah Kan”, “Koloni”, “Ölü Ruhlar Ormanı”, “Sisle Gelen Yolcu”, “Lontano”, “Kurtlar İmparatorluğu”, “Kaiken”, “Kongo’ya Ağıt” adlı kitapları kaleme aldı.

“Taş Meclisi”, “Kurtlar İmparatorluğu” ve “Koloni” adlı kitapları beyazperdeye uyarlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal