Ankara Sanat Tiyatrosu ‘İyi Geceler Anne’ adlı oyunla İstanbul’da

Ankara Sanat Tiyatrosu ‘İyi Geceler Anne’ adlı oyunla İstanbul’da

ABD’li oyun yazarı Marsha Norman’ın kaleme aldığı “İyi Geceler Anne” adlı oyun, Ankara Sanat Tiyatrosu tarafından İstanbul’da sahnelenecek.

Lale Mansur ve Gizem Aldemir’in rol aldığı oyunu Yeşim Özsoy yönetiyor. Müzikleri Çağrı Beklen’in imzasını taşıyan oyunun ışık tasarımı Yüksel Aymaz’a, sahne tasarımı ise Selim Cinisli’ye ait.

“İyi Geceler Anne”, Jessi Cates ve annesi Thelma Cates’in beraber geçirdikleri son geceyi anlatıyor. Anne-kız ilişkisi üzerinden yaşam, ölüm, umut, umutsuzluk kavramları irdeleniyor. Yüksek gerilimli oyunda bir evin içinde hayatları birbirine geçmiş iki kadının, birbirlerini ne denli severlerse sevsinler yalnız, mutsuz ve çaresiz hissedişleri çarpıcı bir dille anlatılıyor.

“İyi Geceler Anne”, 14 Şubat’ta İstanbul DasDas Atölye’de; 21-22-27-28 Şubat ve 1-14-15-28-29 Mart tarihlerinde de Kenter Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

1983 yılında, Pulitzer Drama Ödülü’ne değer görülen oyun, New York Times tarafından “iki çorak karakteri alıp klasik bir trajedi kadar amansız bir dramatik formata oturttuğu” için övgü toplamıştı.

Oyun, 1986 yılında Tom Moore yönetmenliğinde sinemaya uyarlandı. Müziklerinde David Shire’ın imzası bulunan “İyi Geceler Anne” adlı filmde Jessie Cates karakterini Oscar ve Altın Küre ödüllü ABD’li oyuncu Sissy Spacek, Thelma Cates karakterini ise “Fatso”, “Fil Adam” ve “Karanlığın İçinden” filmlerinden tanınan ABD’li oyuncu Anne Bancroft canlandırdı. Onlara Ed Berke, Carol Robbins ve Jennifer Roosendahl gibi isimler eşlik etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal