‘Altın Portakal’, festivale geri dönüyor

‘Altın Portakal’, festivale geri dönüyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, bir süredir Uluslararası Antalya Film Festivali adıyla düzenlenen festivalin eskisi gibi “Altın Portakal” adını taşıyacağını açıkladı.

İstanbul’un Kağıthane İlçesi’nde Ekrem İmamoğlu’na destek için çeşitli ziyaretler gerçekleştiren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, AKP’li Başkan Menderes Türel tarafından kaldırılan “Altın Portakal” isminin geri döndüğü müjdesini verdi.

Sözcü’den İsmail Akın’ın haberine göre, Antalya’da 1950’li yılların ortalarında, Aspendos Antik Tiyatrosu’nda düzenlenen konserler ve tiyatrolarla temeli atılan festival, 60’lı yılların başına kadar şenlik havasında devam etti. Şenlikler Dr. Avni Tolunay’ın 1963 yılında Belediye Başkanı olmasıyla, sinemayı da bünyesinde alarak Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne dönüştü. Festivalle birlikte kent için o dönem başlayan amblem arayışında Antalya’nın portakalı, denizi, tarihsel öğeleri, Venüs heykeliyle bütünleştirildi ve portakal sadece ödülde kalmadı, film festivaline de adını verdi.

Özüne dönüp eski adıyla düzenleyeceğiz

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Altın Portakal” isminin film festivaline geri döndüğünü de müjdeleyerek, “Festivalimizi 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne dönüştürüyoruz. Geçen dönem Altın Portakal, film festivalimizin isminden çıkarılmıştı. Özüne dönüp, tekrar eski adıyla düzenleyeceğiz. Ulusal ve Uluslararası yarışmalar ayrı kategorilerde devam edecek” diye konuştu.

Ulusal Yarışmanın da dönmesi bekleniyor

Sinemaseverler ve sinemacılar, bundan iki yıl önce festivalden kaldırılan Ulusal Yarışma kategorisinin de festivale geri dönmesini bekliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar