Altın Küre’yi çokkültürlülük, farklı renkler ve kadınlar kazandı

Altın Küre’yi çokkültürlülük, farklı renkler ve kadınlar kazandı

Hollywood Yabancı Basın Birliği (Hollywood Foreign Press Association) tarafından verilen 76. Altın Küre ödülleri Sandra Oh ve Andy Samberg’in sunuculuğunda yapılan törenle sahiplerine sunuldu. Törene çokkültürlülük, farklı renkler ve özellikle de kadınlar damga vurdu. Ödülleri ağırlıklı olarak kadınlar ile farklı renk/etnik kimlikten oyuncular takdim etti, ödüller de çeşitliliği onurlandırır nitelikteydi.

Törenin hemen başında Kore kökenli Sandra Oh bu sahnede olmasının kendisi için önemini vurguladı, “Seneye her şey daha farklı olacak. Ben buradayım, sizi görüyorum, siz de beni görüyorsunuz” diyerek farklı etnik kimlikten bir kadın oyuncunun sunuculuk yapmasının önemini vurguladı. Sandra Oh, Hollywood’un farklılıklara karşı daha kucaklayıcı hâle geldiğini söylerken ve birlikte bu ana tanık olmanın mutluğunu paylaşırken gözyaşlarına hâkim olamadı.

Sandra Oh açılış konuşmasında, başrollerinin neredeyse tamamı Asya kökenli Amerikalı oyunculardan oluşan “Crazy Rich Asians”tan övgüyle bahsederken, filmin “Ghost in the Shell” ve “Aloha”dan beri Asyalı bir başrole sahip ilk stüdyo filmi olduğunu hatırlattı. “Aloha” göndermesi karşısında izleyiciler arasında bulunan Emma Stone “Üzgünüm!” diye bağırdı. Emma Stone, bu kökleri temsil etmemesine karşın rolü üstlendiği için eleştirilmişti.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Oh, bu kez de Altın Küre Ödülü almak için sahneye davet edildi. “Killing Eve” dizisindeki rolüyle en iyi kadın dizi oyuncusu dalında ödüle değer görülen Oh, teşekkür konuşmasında anne ve babasını ne kadar sevdiğini dile getirmek için Korece konuşunca seyircilerden alkış aldı.

Meher Tatna

Anlatılan bizim hikâyemiz

Yabancı Basın Birliği’nin Hintli başkanı Meher Tatna, törendeki konuşmasında ifade özgürlüğünün saldırı altında olduğunu ve özgürlüğü korumak için yetki alanlarını genişletmeye karar verdiklerini söyleyerek, kâr amacı gütmeyen iki kuruluşa (Reporters Committee for Freedom of the Press ve InsideClimate News) 2 milyon dolar hibe edeceklerini aktardı. Meher Tatna konuşmasında “İfade özgürlüğünü korumak bizim görevimiz. Çünkü yazılacak olan bizim hikâyemiz, anlatılacak olan bizim hikâyemizdir” dedi.

Gecede sinema dalında en iyi film ödülü Freddie Marcury’nin hayatına odaklanan “Bohemian Rhapsody” filmine verildi. Rami Melek de bu filmdeki performansıyla en iyi erkek oyuncu ödülünün sahibi oldu. Ödül konuşmalarında farklı kimliklere yönelik farkındalık, empati ve onları sahiplenme vurgusu yapıldı.

Televizyon tarafında ise “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” en iyi mini dizi ödülü ile oyuncusu Darren Criss’e bu dalda en iyi erkek oyuncu ödülü kazandırdı. Dizinin yönetmeni Brad Simpson konuşmasında Gianni Versace’nin cinsel kimliği nedeniyle hedef seçildiğini anlatırken “Nefret ve korku güçleri hâlâ bizimle. Bize bizden farklı insanlardan korkmamız gerektiğini söylüyorlar” dedi ve ekledi: “Bize etrafımıza duvarlar örmemiz gerektiğini söylüyorlar. Sanatçılar olarak, temsil edilmeyenleri temsil ederek ve söylenmemiş hikâyeleri anlatacak yeni sesler için bir alan sağlayarak savaşmalıyız. İnsanlar olarak, sokaklarda direnmeliyiz, oy sandığına sahip çıkmalı ve günlük yaşamlarımızda empati kurmalıyız.” Darren Criss ise ödülünü alırken Filipinler’den Amerika’ya göçme cesaretini gösterdiği için annesine teşekkür etti.

Yine televizyon alanında Ben Whishaw “A Very English Scandal” diziyle en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne değer görüldü. Ben Whishaw ödülünü alırken dizide canlandırdığı, “gerçek bir eşcinsel kahraman” olarak nitelediği Norman karakterine teşekkür etti.

Hayallerinizin peşinden gidin

Başta da söylediğimiz gibi törenin her anında kadınlar ön plandaydı. Regine King de sinema alanında “If Beale Street Could Talk”taki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında ödülünü alırken kadınların eşitlik mücadelesine değindi. King, kırmızı halıda daha çok kendi hayatlarından söz ettiklerini, artık hayattaki gerçeklerden konuşma zamanı geldiğini söyledi ve “Söz veriyorum önümüzdeki yıllarda yer aldığım her projede yüzde 50 kadınlar olacak” dedi ve kadınlara “Dayanışma içinde olun ve kendinize meydan okuyun” diye seslendi.

Törenin duygusal anlarından bir diğeri “The Wife” filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu dalında Altın Küre ödülü usta oyuncu Glenn Close’a sunulurken yaşandı. Glenn Close ödül konuşmasında annesinin ömrünü babasına adadığını ve 80 yaşında kendisine “hayatında hiçbir şeyi başaramadığı hissettiğini söylediğini” gözyaşları eşliğiyle anlattı. Kadınların toplumsal rollerden sıyrılması gerektiğini ve kendisinin de böyle yaptığını aktaran Glenn Close “Hayallerinizin peşinden gidin, ben bunu yapabilirim deyim” dedi.

Törende en fazla ödülü kucaklayan yapım “Green Book” filmi oldu. “Green Book” en iyi film seçilirken Mahershala Ali, en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünün sahibi oldu. Film, yazarlarına en iyi senaryo ödülünü de kazandırdı.  Ödül konuşmalarında siyahların özgürlük mücadelesine, ayrımcılığa vurgu vardı. Birliktelik ve kültürel zenginliğin öneminden söz edildi.

Netflix yapımı “Roma” filmi törenden iki ödülle ayrıldı. Yapım, yabancı dilde en iyi film ödülüne değer görülürken Alfonso Cuarón en iyi yönetmen ödülünün sahibi oldu. Alfonso Cuarón “Bu film beni ben yapan renkler olmaksızın mümkün olamazdı” dedikten sonra “Gracias, familia. Gracias, Mexico” diyerek teşekkür etti.

76. Altın Küre’de ödüle değer görülen yapımlar ve sanatçıların listesi:

En İyi Film (Drama): “Bohemian Rhapsody”
En İyi Film (Müzikal/Komedi): “Green Book”
En İyi Film (Animasyon): “Spider-Man: Into the Spider-Verse”
En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Rami Malek, “Bohemian Rhapsody”
En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Glenn Close, “The Wife”
En İyi Erkek Oyuncu (Müzikal/Komedi): Christian Bale, “Vice
En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal/Komedi): Olivia Colman, “The Favourite”
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Mahershala Ali, “Green Book”
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Regina King, “If Beale Street Could Talk”
En İyi Yönetmen: Alfonso Cuaron, “Roma”
En İyi Senaryo: “Green Book”
En İyi Film Müziği: Shallow – “A Star is Born” (Lady Gaga, Mark Ronson)
En İyi Yabancı Film: “Roma”

Televizyon dalında ödüle değer görülenler yapımlar ise şöyle:

En İyi TV dizisi (Drama): “The Americans”
En İyi TV dizisi (Müzikal/Komedi): “The Kominsky Method”
En İyi Mini TV Dizisi/TV Filmi: “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”
En İyi Erkek Oyuncu (TV Müzikal/Komedi): Michael Douglas, “The Kominsky Method”
En İyi Kadın Oyuncu (TV Müzikal/Komedi): Rachel Brosnahan, “The Marvellous Mrs Maisel
En İyi Erkek Oyuncu (TV Drama): Richard Madden, “Bodyguard”
En İyi Kadın Oyuncu (TV Drama): Sandra Oh, “Killing Eve”
En İyi Erkek Oyuncu (TV Mini Dizi): Darren Criss, “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (TV Mini Dizi): Patricia Arquette , “Escape at Dannemora”
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Kısa TV Dizisi/Filmi): Ben Whishaw, “A Very English Scandal”
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Kısa TV Dizisi/Filmi): Patricia Clarkson, “Sharp Objects”

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar