Altın Koza’nın bu yılki onur ödülleri Zuhal Olcay ile Zülfü Livaneli’nin

Altın Koza’nın bu yılki onur ödülleri Zuhal Olcay ile Zülfü Livaneli’nin

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında verilen Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülleri oyuncu ve müzisyen Zuhal Olcay ile yönetmen, yazar, senarist, besteci Zülfü Livaneli’ye değer görüldü. Bu yıl ilk kez verilecek olan Orhan Kemal Emek Ödülleri ise görüntü yönetmeni Erdoğan Engin ile makyaj sanatçısı Derya Ergün’e takdim edilecek.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen festival bu yıl 23-29 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.

Zuhal Olcay ile Zülfü Livaneli, ödüllerini 28 Eylül Cumartesi akşamı gerçekleşecek olan Altın Koza Ödül Töreni’nde teslim alacak.

Festivalin bu yıl ilkini verdiği emek ödülleri ise Erdoğan Engin ile Derya Ergün’e 23 Eylül Pazartesi akşamı yapılacak olan açılış toplantısında verilecek.

Dört kategoride yarışma

Festivalde yer alan filmler bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması olmak üzere toplam 4 kategoride yarışacak.

Altın Koza Ödülleri ise 28 Eylül 2019 Cumartesi gecesi düzenlenecek olan törenle sahiplerini bulacak.

Zuhal Olcay hakkında:

1957 yılında Üsküdar’da doğdu. Konservatuarda piyano öğretmeni olan teyzesi vesilesi ile Ankara’ya giderek tiyatro eğitimi aldı. 1976 yılında Ankara Devlet Konservatuarı yüksek bölümünü bitirdi. Bir yıl Londra’da eğitim gördü.

İlk televizyon deneyimini Reşat Nuri Güntekin’in eserinden diziye uyarlanan 1980 yapımı “Sönmüş Ocak” (1980) ile yaşadı.

1986 tarihli “Mart” oyunundaki  Nina rolüyle Avni Dilligil Tiyatro Ödülü’ne, 1988 yapımı “Balkon” oyunundaki  Irma rolüyle de Ankara Sanat Ödülü’ne değer görüldü.

1989 yapımı “Sahte Cennete Veda” filmindeki performansıyla Almanya’da gerçekleştirilen Altın Film Şeridi Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanarak uluslararası alanda tanınmaya başladı.

1999 yılında Haluk Bilginer ile birlikte Oyun Atölyesi’ni kurdu. Tiyatroda sergilenen ilk oyun “Dolu Düşün Boş Konuş”taki  rolüyle Afife Jale Ödülleri’nde en iyi komedi kadın oyuncusu ödülünün sahibi oldu.

1989 yılında “Evita” müzikalindeki performansının ardından müzik kariyeri başladı. Yedi tane albüm çıkardı.

 Zülfü Livaneli hakkında:

20 Haziran 1944 yılında Konya’nın Ilgın ilçesinde doğdu. Ankara Maarif Koleji’nde ilköğrenimini tamamladıktan sonra Ankara Cumhuriyet Lisesi’nden mezun oldu. 1972 yılında İsveç’e gitti. 1973 yılında Belçika’da ilk plağını yaptı. 1974-1975 yılları arasında Stockholm Birkagorden Müzik Yüksek Okulu’nda müzik eğitimi aldı. 1977’de “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” ve “Merhaba” adlarıyla tek saz kullandığı plaklar çıkardı.  Ardından 1978’da “Nâzım Türküsü”, 1979’da “Atlının Türküsü” adlı eserleri yaptı.

Tunç Okan’ın İsveç’te çektiği 1974 yapımı “Otobüs” (1974) filminin müziklerini düzenleyerek sinemaya başladı. Bu filmi, 1978 yağımı “Sürü”,  1981 yapımı “Hazal”, 1981 yapımı “Yılanı Öldürseler” gibi filmlerin müzikleri takip etti. 1982 yılında “Yol” filminin müziklerini yaptı.

1978 yılında “Sürü” filminin müziğiyle Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Özgün Müzik, 1982 yılında “Yılanı Öldürseler” filminin müzikleriyle de Ankara Sanatevi En İyi Özgün Müzik Ödülleri’ne değer görüldü.

1987 yılında Yaşar Kemal’in aynı adlı romanından uyarladığı “Yer Demir Gök Bakır” filmiyle yönetmenliğe başladı. Yönetmenlik deneyimini 1988 yılında senaryosunu da kaleme aldığı “Sis” filmiyle sürdürdü. Film, 26. Antalya Film Festivali’nde en iyi ikinci film ödülü, Akdeniz Film Festivali’nde büyük ödül ve Kültür Bakanlığı Başarı Ödülü başta olmak üzere pek çok ödülün sahibi oldu.

“Sis”i 1993 yılında, senaryosunu Zeynep Avcı ile birlikte yazdığı “Şahmaran” takip etti.

Sabah, Milliyet ve Vatan gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Edebiyat alanında da ürünler veren Livaneli en son, 2010 yılında senaryosunu da kaleme aldığı ve Atatürk’ün son iki saatini perdeye aktardığı “Veda” filmiyle izleyiciyle buluştu.

Erdoğan Engin hakkında:

1946 yılında doğdu. 1970’lerin başında yapımcı, yönetmen Ertem Eğilmez ve Şerif Gören’le çalışmaya başladı. Ertem Eğilmez’in Arzu Film Şirketi’nde “Tatlı Dillim”, “Oh Olsun”, ve “Yalancı Yarim” adlı filmlerin görüntü yönetimini üstlendi.

1973 yılında Ertem Eğilmez’in çektiği, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Kahraman Kral ve Adile Naşit’in oynadığı “Canım Kardeşim” adlı filmle 5. Adana Altın Koza Film Festivali’nde en iyi görüntü yönetmeni ödülüne değer görüldü.

1976 ve 1993 yılları arasında “Deprem”, “Yol”, “Derman”, “Kurbağalar” ve “Amerikalı” filmlerinde Şerif Gören ile birlikte çalıştı.  Yine bu dönemde Zeki Ökten imzalı “Çöpçüler Kralı”, Atıf Yılmaz imzalı “Kibar Feyzo”, Engin Ayça imzalı “Bez Bebek” gibi filmlerde görüntü yönetmeni olarak çalıştı.

Engin, Yeşilçam Sinema’sında “siyah beyaz filmler dönemi”nin ünlü görüntü yönetmenlerinden Cahit Engin’in oğlu.

Derya Ergün hakkında:

Makyaj sanatçılığına 1977 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda başladı. Ardından İstanbul Devlet Opera Balesi’nde mesleği devam ettirip bu kurumdan emekli oldu.

Ankara Devlet Tiyatrosu öncesinde ilk eğitimini, konservatuvarın makyaj bölümünde aldı. Türkiye’den sonra yurtdışı eğitim süreci başladı. Avusturya Viyana Balesi, İngiltere, Almanya başta olmak üzere birçok ülkedeki kozmetik ve special effect makyaj eğitimleri olmak üzere sayısız programa dahil oldu.

Her yıl İngiltere’de yapılan Make-Up Artists Trade Show’lara katıldı. Uluslararası birçok workshop programlarına katılmayı sürdüren Ergün’ün çalıştığı projeler arasında sinema filmleri, televizyon dizi ve programları, reklamlar ve sahne şovları bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal