Almanya’da Hitler selamı veren kurt heykeller ile protesto

Almanya’da  Hitler selamı veren kurt heykeller ile protesto

26 Ağustos’ta Chemnitz’de Suriyeli ve Iraklı göçmenlerle kavga eden bir Alman vatandaşının bıçaklanarak öldürülmesiyle başlayan gerginlik, bir grup aşırı sağcının Karl Marx heykelinin önünde toplanarak Hitler selamı vermesiyle devam etti. Yüzünde maske olan çok sayıda kişinin “yabancı avına çıktığı”, “Yahudilere ait bir restoranı bastığı” yönünde ırkçı davranışların sergilendiği olaylar, polis kayıtlarına geçti.

Almanya’da Nazi sembolleri kullanımı yasak olmasına rağmen aşırı sağcı grubu protesto etmek isteyen bir diğer grup,  Rainer Opolka imzalı on bronz kurt heykelini Karl Marx büstünün önüne yerleştirdi. Birbirinden farklı heykellerin bazısı pençeleriyle saldırıya hazır tasvir edilirken bazısı da tasmalı ve gözleri bağlı betimlendi. İki metre yüksekliğinde ve üç buçuk metre genişliğindeki heykellerin “Yandaş”, “Körü körüne nefret eden”, “Kör Asker” gibi isimleri var. İnsan vücutlu kurt başlı heykelleri yapan Opolka: “Teröristler, suçlular cinayet işlediğinde nasıl çürümüş  bir şeyler varsa, Hitler selamı verilip insanlar ten renkleri yüzünden  kovalandığında, sığınmacı evleri yakılıp gazetecilere saldırıldığında ve Yahudi lokantaları basıldığında da büyük bir sorun var demektir.” dedi.

Heykellerin çevresine “(İç İstihbarat Başkanı) Maaßen ve (İçişleri Bakanı) Seehofer, radikal sağ, tüm sorunların anasıdır”, “AfD (Almanya için Alternatif), Pegida ve Naziler korkumuzu kullanıp insanları kışkırtarak birbirlerinin üzerine salıyorlar”, “Önce kovarlar sonra tepe tepe girerler” gibi yazıların bulunduğu tabelalar asıldı.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar