Alcatraz’ın altında iç savaş tünelleri bulundu

Alcatraz’ın altında iç savaş tünelleri bulundu

Arkeofilinin Science Alert’tan aktardığına göre, arkeologlar tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde, tanınmış suçluların da tutulduğu Alcatraz adasının altında tüneller ve Amerika İç Savaşı’na kadar dayanan yapılar keşfedildi.

Alcatraz’ın oldukça sağlam bir geçmişi var

Nispeten küçük olan Alcatraz adası önemli bir deniz fenerine ev sahipliği yapmış, askeri amaçlarla kullanılmış ve sonunda Al Capone ve makineli tüfek lakaplı George Kelly gibi tanınmış suçluların tutulduğu bir hapishane olmuştu.

1960’lı yıllarda “tüm kabilelerin yerlileri” tarafından işgal edilen ada, bugün çok büyük bir turist çekim merkezi haline geldi.

Bu yeniden kullanımlar Alcatraz’a yeni bir rol ve bir beton katman daha getirince eski yapılar da altlarda kaldı.

Bilim insanları tarafından yürütülen çalışmalar, küçük adadaki bu katmanlardan birinin altında şaşırtıcı bir şeyi gün yüzüne çıkardı: Amerika İç Savaşı’na kadar dayanan binalar ve tüneller.

Arkeolog Timothy de Smet, bu keşiflerden dolayı oldukça şaşkın olduğunu söylüyor:

“Bu arkeolojik kalıntılar, yüzeyin sadece birkaç santimetre altındaydı ve mucizevi ve kusursuz bir şekilde korunmuşlardı. Rekreasyon avlusu tabanının beton kaplaması inanılmaz derecede inceydi ve aslında 1860’lardan itibaren mimarinin tam üstüne oturan yerlerdeydi.”

Araştırma ekibi, aslında bu tarihi noktayı kazmaya gitmemişti. Kazı çalışması yerine yer radarı ve lazer taramalarını kullanıldı, zamanın eski haritaları analiz edildi.

Smet, “Ayrıca, hafriyat geçişlerinin bir kısmının, zaman içinde ince beton katmanlarla kaplandığını da öğrendik. Bu muhtemelen yağmurlu ve rüzgarlı adadaki erozyonu düşürmek için yapılmıştı.” diyor ve ekliyor:

“Halk için görselleştirebileceğimiz, ayaklarımızın altındaki tarihi bulmak harikaydı.”

Peki tam olarak ne bulundu?

Yayımlanan araştırmada şu keşifler belirtiliyor:

“‘Bombaya dayanıklı’ hafriyat geçişleri ile altındaki tonozlu tuğla duvar tüneli ve havalandırma kanalları dahil, gömülü yapıların kalıntılarının rekreasyon avlusunun altında doğudan batıya doğru uzandığı keşfedildi.”

“Alcatraz, eski askeri rolünde, Manifest Destiny’in (Açık Kader) çalkantılı döneminde hızla batıya doğru genişleyen bir ulusun çıkarlarını koruyan 19. yüzyıldan kalma bir kıyı savunması olarak daha az tanınıyor.”

Bu gizli tüneller ve odalar, San Francisco’yu istiladan korumak için inşa edilmiş bir tesis olan 20 hektarlık adadaki askeri üsten kalan tek şey.

Tarihçiler, tarihi belgeler ve sınırlı eserler sayesinde cezaevinde neyin var olduğu hakkında bir fikir sahibi olmuş olsalar da bu çalışma, Alcatraz’ın nispeten çalışılmamış bir kısmına ışık tutarak, gerçekte orada olanın kesin detaylarını veriyor.

Araştırma ekibinden Alcatraz tarihçisi John Martini, “Bu, bazı tarihçilerin ve arkeologların uzun süredir şüphelendikleri şeyi gerçekten doğruluyor. Bu noktaya kadar, birkaç görünür iz kalıntısı, harita ve pek çok şüphe dışında devam edecek hiçbir şeyimiz yoktu.” diyor.

Araştırma ekibi, bu tekniklerin dünyadaki diğer kültürel mekanlarda da kullanılabileceğini ve tarihi yapılara zarar vermeyeceğini düşünüyor.

Smet, “Bunun gibi modern uzaktan algılama yöntemleriyle insan davranışları, sosyal organizasyon ve kültürel değişim hakkındaki temel arkeolojik araştırma sorularını zaman içerisinde masraflı ve yıkıcı kazılar olmadan da yanıtlayabiliriz.” diyor ve ekliyor:

“Bu sonuçlar, modern teknolojinin arkeolojik öneme sahip temel soruları cevaplamak için nasıl kullanılabileceğini göstermeleri bakımından önemli.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal