Akit TV ‘Zulüm 1938’de son buldu’ davasında beraat etti

Akit TV ‘Zulüm 1938’de son buldu’ davasında beraat etti

10 Kasım 2015’te Akit TV’de yayımlanan “Zulüm 1938’de son buldu” başlıklı haberle ilgili “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçundan yargılanan sorumlu müdür Ali Özken’in beraatine karar verildi.

Küçükçekmece 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 7. duruşmaya tutuksuz sanık Ali Özken katılmazken, avukatı Ali Pacci hazır bulundu. Müştekiler Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Ankara Genel Merkez, İzmir Barosu, İstanbul Barosu, Eğitim İş Sendikası adına da avukatlarla beraber bazı müştekiler de duruşmaya katılım sağladı.

‘Üst sınırdan cezalandırılmalı’

Duruşmada söz alan ADD Genel Merkez vekili Cemil Öz, dosyanın karar aşamasında olduğunu ve uzayan yargılamanın toplum vicdanını yaraladığını belirtti. Öz, şöyle konuştu:

“Sanık, görevi gereği televizyon yayınlarını denetlemekle ve yayınların hukuka aykırı olup olmadığını tespit etmekle yükümlüdür. Yayın dikkate alındığında, çok acı bir şekilde Cumhuriyetin kurucusu, özgürlüğümüzün mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili olarak, ‘Zulmeden zalim, resmiyette öyle kabul edilen lider’ şeklinde aşağılayıcı beyanlarda bulunulduğu görülmektedir. Sanık, görevi gereği bu beyanların suç olduğunu bilmelidir. Yaptığı savunmalar hayatın olağan akışına aykırı ve suçtan kurtulmaya yöneliktir. Alt sınırdan uzaklaşılarak, lehe indirim ile hükmün açıklanmasının geri bırakılması hükmü uygulanmadan cezalandırılmasını ve hükümle beraber tutuklanmasını istiyoruz.”

Duruşmaya katılan diğer müştekiler ve avukatları da sanık Ali Özken’in üst sınırdan cezalandırılmasını ve tutuklanmasını talep etti.

‘Demokratik bir toplumun temellerinde ifade özgürlüğü vardır’

Sanık Özken’in avukatı Ali Pacci, müvekkilinin sorumluluğunun 6112 sayılı kanunun 46. maddesine dayandırıldığını fakat bu maddede sorumlu müdürün cezai sorumluluğuna dair bir düzenleme olmadığını söyledi.

Demokratik bir toplumun temellerinde ifade özgürlüğünün olduğunu belirten sanık avukatının konuşmasından şunlar kaydedildi:

“Bu özgürlük sadece hoşa giden, izin verilen düşünceler için değil aynı zamanda kaygı verici ve şoke edici olanlar için de geçerlidir. 5816 sayılı Kanun belirgin bir içeriği cezalandırmaktadır. Burada mesele Atatürk’ün ya da Kemalist devrimlerin korunması değil, cezalandırmak için belli bir içeriğin seçilmesidir. Bu içerik seçiciliği aynı zamanda bir içerik ayrımcılığıdır. Anayasa ya da kanuna aykırıdır. 5816 Sayılı Kanun yine belli özellikte siyasi içeriklerin ifade edilmesi karşısında hak statüsüne yükseltilen hassasiyetlerin topyekün bir şekilde yasaklanmasına aracı kılınmasıdır. Ceza hukukunun, ulusal bir kahramanın hatırasını korumak adına içerik ayrımcılığı yapması anayasaya aykırıdır. Siyasi bir hatırayı korumanın tek ve mevcut yolu zorunlu hapis değildir. Müvekkilin ceza sorumluluğu bulunmaması, iddianameye konu içeriğin AİHM sözleşmesinin 10. Maddesi gereğince ifade hürriyeti kapsamında kalması, cezalandırılmasının demokratik bir toplumda gerekli ve zorunlu olmaması ile uygulanması istenen cezanın orantısız olduğu dikkate alınarak beraatine karar verilmesini, mahkeme aksi kanaatte ise lehe olan hükümlerin uygulanmasını talep ederim.”

Mahkeme beraatine hükmetti

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Ali Özken hakkında 5816 Sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun uyarıca “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçunu işlediği gerekçesi ile cezalandırılması için kamu davasının açıldığını hatırlattı. Mahkeme, sanığın üzerine yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 223/2-a  maddesi uyarınca sanık Ali Özken’in beraatine hükmetti.

Duruşmanın ardından bazı müştekiler beraat kararına tepki gösterdi.

İddianame

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Akit TV adlı televizyon kanalında 10 Kasım 2015’te Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde “Zulüm 1938’de son buldu” başlığıyla yayımlanan haberle ilgili “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” işlendiğine ilişkin çok sayıda ihbar dilekçesinin savcılığa gönderildiği ifade edildi.

Akit TV’de yayımlanan haber programının bir bütün olarak ele alındığında haber verme ve eleştiri sınırlarının aşıldığı belirtilen iddianamede, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret edildiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

İddianamede, Akit TV sorumlu müdürü sanık Ali Özken hakkında, “Basın yoluyla Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçundan 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal