AİHM, Türkiye’nin Osman Kavala’nın tahliye kararına itirazını reddetti

AİHM, Türkiye’nin Osman Kavala’nın tahliye kararına itirazını reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’nin Osman Kavala’nın tahliyesi kararını bir üst merci olan Büyük Daire’ye taşıma başvurusunu reddetti. Osman Kavala’ya Özgürlük Koordinasyonu da AİHM’in Türkiye’nin başvurusunun reddetmesinin ardından Kavala için verilen “hak ihlali” kararının kesinleştiğine dikkat çekti ve Kavala’nın derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, AİHM, Türkiye hükümetinin Osman Kavala’nın tahliyesi kararını bir üst merci olan Büyük Daire’ye taşıma başvurusunu reddetti. Böylece AİHM’in Kavala için 10 Mart 2019’da aldığı derhal tahliye kararı önünde engel kalmadı.

Kararı değerlendiren ve kendisi de hukukçu olan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, AİHM’in Ankara’nın başvurusunu reddetmesiyle tahliye kararının kesinleştiğini belirterek, “Osman Kavala’nın tutuklandığı koşullarda makul bir şüphe ile tutuklanmadığı, yeterli delille tutuklanmadığı konusunda karar kesin şu anda ve hükümetin de mutlaka bu karara uyması lazım” değerlendirmesinde bulundu.

Tanrıkulu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Dava dosyasında ilk gün ileri sürülen delillerin dışında bir delil yok. O delillere göre beraat etmiş. AİHM de derhal tahliyesine karar verilsin demiş. Ve bu karar da bugün itibarıyla hükümetin Büyük Daire’ye götürme iradesi ret olduğu için kesinleşmiş durumda ve derhal tahliye olması gerekir diyorum” diye konuştu.

Tanrıkulu Kavala hakkında bir iddianame dahi bulunmadığını belirterek, Adalet Bakanlığı’na tahliyenin gerçekleştirilmesi çağrısı yaptı.

Tahliyesi beklenirken yeniden tutuklanmıştı

İki buçuk yılı aşkın süredir cezaevinde tutulan ve Gezi Direnişi davasından şubat ayında beraat eden Osman Kavala tahliye edilmesi beklenirken, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında “casusluk” suçundan tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmiş ve tutuklanmıştı.

AİHM, 10 Mart 2019 tarihinde iki yıldan uzun süredir cezaevinde bulunan Osman Kavala tarafından açılan davada kararını açıklamıştı. Kavala’nın “siyasi nedenlerle” ve “insan hakları savunucularını susturmak” amacıyla tutuklandığı sonucuna varan AİHM, Ankara’ya Kavala’nın “derhal serbest bırakılması” talebinde bulunmuştu.

‘Osman Kavala derhal serbest bırakılsın’

Osman Kavala’ya Özgürlük Koordinasyonu, Osman Kavala’yla ilgili “hak ihlali” kararına itiraz eden Türkiye’nin başvurusunun AİHM tarafından reddedilmesinin ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada AİHM’in Osman Kavala ile ilgili verilen “hak ihlali” kararının, Türkiye’nin başvurusunun reddiyle kesinleştiğine ve Kavala’nın derhal serbest bırakılması gerektiğine dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Osman Kavala’nın Mayıs 2018’de yaptığı AİHM başvurusu 10 Aralık 2019’da sonuçlanmış ve AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5/1, 5/4 ve 18. maddelerinden ihlal olduğu gerekçesiyle Kavala’nın derhal serbest bırakılmasına karar vermişti.

“Türkiye Cumhuriyeti 9 Mart 2020’de karar itiraz etti.

“AİHM bugün gerçekleştirdiği oturumda davayı değerlendirdi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin itirazını reddetti.

“Böylece Osman Kavala ile ilgili verilen AİHM kararı kesinleşmiş oldu. Kararın kesinleşmesiyle birlikte Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz.”

Ne olmuştu?

AİHM, Osman Kavala ile ilgili 10 Aralık 2019’da hak ihlali kararı vermişti. Türkiye ise bu karara itiraz süresinin son gününde, 9 Mart 2020’de itiraz etmişti.

Gezi Direnişi davası kapsamında Silivri Cezaevi’nde 840 gün tutulan Osman Kavala’nın, 19 Şubat 2020’de İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tahliyesine hükmedildi.

Beraat kararın ardından Kavala hakkında 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması gerekçe gösterilerek gözaltı kararı çıkartıldı ve Kavala cezaevinden çıkamadan bu kez de 15 Temmuz soruşturması kapsamında tutuklandı.

Nöbetçi 8. Sulh Ceza Hakimliği’nce verilen bu karar öncesinde Kavala’nın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca aynı dosyadan 11 Ekim 2019’da “Tutuklama tedbiri ölçülü değil” denilerek resen tahliye edildiği ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, mahkemenin verdiği beraat kararına istinaden, “Gezi’yi karıştıran malum kişi içerideydi, bir manevrayla beraat ettirmeye çalıştılar” açıklamasında bulundu. Bu konuşmanın ardından HSK, Gezi Direnişi davasında beraat kararı veren İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi heyetindeki üç hâkim hakkında inceleme ve soruşturma başlatılmasına onay verdi.

9 Mart’ta hakkında açılan “siyasal veya askeri casusluk” soruşturmasından da tutuklanan Kavala, 20 Mart’ta ise “15 Temmuz darbe girişimi” davasından tahliye edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal