Ahmet Kaya müzikali ‘Hep Sonradan’ izleyicilerle buluştu

Ahmet Kaya müzikali ‘Hep Sonradan’ izleyicilerle buluştu

Ahmet Kaya’nın hayatına ve eserlerine odaklanan müzikli tiyatro oyunu “Hep Sonradan”ın ilk gösterimi yapıldı.

“Herkesin Bir Ahmet Kaya’sı Var” başlığıyla iki perde olarak sahnelenen oyun; Paris’te sürgün olarak yaşayan Salih’in, çocukluk arkadaşı olan Ahmet Kaya’yı ve müziklerini unutmama çabasını, hatırlama gayretini merkezine alıyor. Hikâyelerin şarkılarla harmanlandığı oyun, sahne dilinin farklılığından dolayı müzikalde bir “ilk” olarak niteleniyor.

Ahmet Kaya’ya ait şarkıların Kardeş Türküler tarafından yorumlandığı oyunun yapımcılığını Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) ve An Yapım üstlendi. Yönetmen Onur Ünlü’nün süpervizörlüğünde hazırlanan oyunun yönetmen koltuğunda Metin Göksel oturuyor. Oyunun senaryosu “Sen Aydınlatırsın Geceyi”, “Beş Şehir” gibi filmlerin yapımında yer alan Funda Alp’in de dahil olduğu bir ekiple hazırlandı. Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya ise senaryo ekibine fikirsel destek sağladı. “Hep Sonradan”ın oyuncu kadrosunda Cüneyt Yalaz, Elit Andaç Çam, Ahmet Melih Yılmaz, Saim Güveloğlu, Ferya Soysal ve Banu Açıkdeniz gibi isimler yer alıyor.

Oyunun hem senaryo ekibinde hem de oyuncu kadrosunda yer aldığını belirten Cüneyt Yalaz, Ahmet Kaya’nın çocukluk arkadaşı olan Salih karakterine hayat verdi. “Salih Paris’te sürgün hayatı yaşayan biri. Çocukları yıllar sonra onu görmeye geliyorlar. Aynı zamanda bir korsakov hastası,  yani hafızayla ilgili problemleri olan bir kişilik” diyen Yalaz, “Ahmet Kaya aynı zamanda Salih’in  çocukluk arkadaşı ve sürgünde de bir dönem beraber olmuşlar. Ahmet Kaya’yı ve  şarkılarını hatırladıkça kendi hayatını da hatırlıyor” dedi.

Prova ve hazırlık sürecinin yorucu fakat heyecanlı geçtiğini belirten Yalaz, Ahmet Kaya ile ilgili ilk defa böyle bir projenin yapıldığını anımsatıyor: “Yorucu oldu ama bir yandan da çok keyifliydi. Önemli bir proje olduğunu düşünüyoruz. Ahmet Kaya ile ilgili ilk kez böyle bir proje yapılıyor. Ahmet Kaya’nın şarkıları sahneye ilk kez taşınıyor. Ahmet Kaya Türkiye’nin vicdanı, oyunun o vicdanı yeniden açığa çıkartmak gibi bir hedefi var.”

Feride karakterini canlandıran Elit Andaç Çam, karakterin aldığı yaralar dolayısıyla hayat karşı güçlü bir duruş takındığı fakat içinde küçücük bir çocuk olduğunu belirtti. Projeyi çok değerli bulduğunu ifade eden Çam, “Ahmet Kaya ile ilgili bir şey yapmak çok büyük bir onur ve çok büyük bir sorumluluk. Oyuncu olarak her zaman çok derinlikli işlerde, bir söz söyleme cesareti gösteren işlerde yer alamıyoruz. Çok fazla öyle iş yapılamıyor maalesef. Şunun kıymetini çok iyi biliyorum, bir sözü olan bir işte oynuyor olmak çok kıymetli ve nadir yaşadığımız bir şey” dedi.

Yoğun ilgi gören müzikali izleyenler arasında Leman Sam, Şevval Sam, Olgun Şimşek gibi isimler de vardı. Leman Sam, “İyi ki İstanbul’dayım, iyi ki bu gecenin heyecanını paylaşacağım. Ahmet ayrı değer, Kardeş Türküler ayrı değer, Gülten ayrı değer onun için burada olduğum için mutluyum” dedi.

Aynı sahnede daha önce Müzeyyen Senar’a hayat verdiğini belirten Şevval Sam ise, “Memlekete iz bırakmış önemli isimlerin hayatlarını sahneye koymayı ben önemsiyorum. Bazı isimleri unutmamak lazım. O insanlar müzikal hikâyelerinin haricinde başka bir duruşu da temsil ediyorlar” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal