Ahmed Arif’le Cemal Süreya, Adibin Dino’yla Fikret Muallâ yeniden buluştu

Ahmed Arif’le Cemal Süreya, Adibin Dino’yla Fikret Muallâ yeniden buluştu

Uzun yıllardır yeni baskısı yapılmamış olan iki kitap tekrar okurlarla buluştu. Ahmed Arif’in “Cemal Süreya’ya Mektuplar” ve Abidin Dino’nun “Gören Göz İçin Fikret Muallâ” adlı kitapları geçtiğimiz günlerde yeniden yayımlandı. Her iki kitap da ancak sahaflardan ve çok yüksek fiyatlarla edinilebiliyordu. Hatta “Cemal Süreya’ya Mektuplar” sahaflarda da pek rastlanan bir kitap değildi.

Ahmed Arif, tek şiir kitabı “Hasretinden Prangalar Eskittim” ve âşık olduğu Leylâ Erbil’e yazmış olduğu mektuplardan oluşan “Leylim Leylim” adlı kitapları dışında neredeyse başka yazılı ürün bırakmadı. Meraklıları, önceki yıllarda yayımlanan ve yine göz önünde olmayan söyleşi türündeki kitaplarda yer alan Ahmed Arif söyleşileriyle okumalarını tamamlıyorlardı. Ahmed Arif, bu kadar az yazmasına rağmen edebiyatımızda unutulmayan bir isim olmayı başardı.

Abidin Dino ve Fikret Muallâ

“Leylim Leylim”de yer alan mektuplarında Ahmed Arif’in şiirlerinde de gördüğümüz hoyrat, yiğit, samimi dilini görürüz. Fakat tıpkı şiirlerinde olduğu gibi mektuplarında da yer yer öfkeli bir kişilik olarak kendini çok saklamaz. “Cemal Süreya’ya Mektuplar”da da benzer bir Ahmed Arif var. Bir yandan her sıkıştığında elinde avucunda olan parayı dostuna gönderen bir Ahmed Arif bir yandan da yan yana gelemeyeceği isimlerden dolayı dostunun yanından (Papirüs dergisinden) ayrılmaya hazır Ahmed Arif.

“Cemal Süreya’ya Mektuplar”da 11 Mayıs 1966 ve 25 Aralık 1970 tarihleri arasında yazılmış yirmi mektup yer alıyor. Mektupların biri dışında tamamı Ahmed Arif tarafından Cemal Süreya’ya gönderilmiş mektuplar. Kitapta yer alan bir mektup ise bir antoloji konusunda Ahmed Arif tarafından Asım Bezirci’ye yazılmış. Ahmed Arif, Asım Bezirci’ye yazılmış olan bu mektubun bir kopyasını da Cemal Süreya’ya gönderdiği mektuba eklemiş. Ayrıca Ahmed Arif’in “Hasretinden Prangalar Eskittim”e koymayı düşündüğü fakat kendi isteği dışında bu kitapta yer almayan Fikret Otyam’ın “‘Dolu Yüreğin Hıncı’ – Bir Ozan: Ahmed Arif” başlıklı yazısı ile Cemal Süreya’nın 1969 yılında Papirüs’te yayımlanan “Ahmed Arif” başlıklı yazısı da bu yeni basıma eklenmiş.

“Gören Göz İçin Fikret Muallâ”nın ilk baskısı 1980 yılında yapılmıştı. 2006 yılında farklı bir yayınevi tarafından tekrar basılan bu kitap on bir yıl aradan sonra yeni basımıyla raflarda yerini aldı. Abidin Dino’nun birçok çalışmasında katkısı olan, yazdıklarının okurlarla buluşmasında emek veren Ferit Edgü bu kitapta yer alan “Sunu” yazısında “Bu, bir ressamın, bir başka ressama olan sevgisinin kitabıdır. Bu, yaşamla sanatın içiçeliğinin, ayrılmazlığının kitabıdır. Bu, dilimizde benzeri olmayan bir kitaptır” diyerek düşüncelerini ortaya koyuyor. “Gören Göz İçin Fikret Muallâ”, hem görsellik hem dil yönünden çarpıcı bir kitap. Kitap, içerisinde yer alan resimlerin yanında Abidin Dino’nun sadece ressamlığıyla değil yazdıklarıyla da ne kadar önemli bir isim olduğunu da bir kez daha ortaya koyuyor. “Yeditepe Öyküleri”, “Nâzım Üstüne”, “Pera Palas”, Abidin Dino’nun önceki yıllarda yayımlanan kitaplarından bazıları.

“Cemal Süreya’ya Mektuplar” ve “Gören Göz İçin Fikret Muallâ”, “buluşma” sözcüğünü aklıma getiriyor. İki önemli sanatçı Ahmed Arif ve Abidin Dino, iki önemli sanatçıyla buluşuyor: Cemal Süreya ve Fikret Muallâ’yla.

Meraklısı okurlara “buluşmaya geç kalmayın” diyorum ben de.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal