Agos Gazetesi’nin eski ofisi “23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı” oluyor

Agos Gazetesi’nin eski ofisi “23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı” oluyor

Gazeteci Hrant Dink, 19 Ocak 2007 yılında eski Agos Gazetesi’nin binası önünde öldürülmüştü. Çalışma odası günümüze kadar korunurken, Agos Gazetesi ve Hrant Dink Vakfı 2015’te, Harbiye’deki Anarad Hığutyun Binası’na taşınmıştı. Agos Gazetesi’nin İstanbul Şişli Sebat Apartmanı’ndaki eski çalışma ofisi, “23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı” oluyor.

Hrant Dink’in muhafaza edilen odası ile Agos Gazetesi’nin eski ofisinin bir “hafıza mekânı”na dönüştürülmesi fikriyle, bir süredir çalışmalar yürütülüyordu. Bu çalışmalar 23 Kasım 2018 Cuma günü Anarad Hığutyun Binası Havak Salonu’nda, Hrant Dink Vakfı Proje Koordinatörü Nayat Karaköse ve Hrant Dink Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Asna’nın sunumuyla tanıtıldı. Merkezin ismi, Hrant Dink’in “23,5 Nisan” başlıklı yazısına atfen “23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı” olarak belirlendi. Mekânın tasarımını PATTU Mimarlık üstleniyor.

Mekân  vicdanın, empatinin, diyaloğun, karşılık anlayışın önemi vurgulayarak; geçmişte yaşanlardan feyz alınıp geleceğin parlak olmasını amaçlıyor. Hafıza ile umudu harmanlayarak, bir arada yaşamanın mümkün olabileceğine dikkat çekiyor. Diyaloğun ne kadar önemli olduğunun farkındalığını yaratmak istiyor. Böylelikle hafıza mekânının yaşayan ve sürekli güncellenen bir yer olmasına gayret ediliyor.

2019’un Nisan ayında ziyarete açılması planlanan merkezin çalışmaları, 2015 yılının sonbaharında başlatıldı. Hazırlık aşamasında Avrupa, Amerika, Güney Amerika ve Güney Afrika’daki on beş ülkede, yaşanmış zor anılarla yüzleşme amacıyla ortaya konmuş seksenden fazla hafıza mekânı ve müze ziyaret edildi. Bu mekânlar arasında; Apartheid rejiminde yaşanan ayrımcı uygulamaları gün yüzüne çıkaran müze ve hafıza mekânları, Holokost döneminin toplama ve imha kampları, Güney Amerika’da yaşanan darbe döneminde gizli tutuklama ve işkence yeri olarak kullanılmış alanlar yer aldı.

Ziyaret edilen mekân ve müzelerdeki çalışan uzmanlar ile birebir görüşmeler gerçekleştirildi. Hrant Dink’i tanıyan ya da tanımayan çok sayıda kişinin, hafıza mekânı hakkındaki fikir, görüş ve beklentileri dinlendi.  Bu kapsamda yurtdışından uzmanlar Türkiye’ye çağırıldı; panel ve atölye etkinlikleri yapıldı. Hazırlık sürecindeki tüm deneyimler, Türkiye’de hayata geçirilecek benzer bir oluşumda kaynak gösterilmesi için belgelendi.

Mekânda, seksen yaşındaki kavramsal sanatçı Sarkis’in “acılardan pırlanta yaratmayı” esas alan bir yerleştirmesine de yer verilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal