Afro-Amerikalı bir piyanist ile şoförünün sıra dışı yolculuğu: ‘Yeşil Rehber’ gösterimde

Afro-Amerikalı bir piyanist ile şoförünün sıra dışı yolculuğu: ‘Yeşil Rehber’ gösterimde

Bu hafta ikisi yerli, beşi yabancı, yedi film gösterime giriyor.

Yönetmen koltuğunda Peter Farrelly’nin oturduğu, senaryosunu Farrelly, Brian Hayes Currie ve Nick Vallelonga’nın kaleme aldığı “Yeşil Rehber” haftanın öne çıkan yapımı. ABD yapımı biyografi-dram türündeki filmde  “Ay Işığı” filmiyle Oscar kazanan Mahershala Ali’ye, iki defa Oscar’a aday gösterilen Viggo Mortensen eşlik ediyor.

Ünlü Afro-Amerikan piyanist Don Shirley, konser turnesine çıkmak için hazırlık yapar. Kendisiyle Manhattan’dan güneye doğru birçok yere gelecek bir şoför arayan Shirley, Bronx’taki bir İtalyan-Amerikan mahallesinde yaşayan Tony Lip’i işe alır. Uzun zamandır işsiz olan Tony, Shirley’i Afro-Amerikalılar için güvenli olan yollardan götürmek üzere “The Green Book” isimli kılavuzdan yardım alır. Fakat Shirley ile Tony bu yolculukta ırkçılık, tehlike ve beklenenin dışında bir nezaketle karşılaşacaktır.

Suçlu

Gustav Möller’in ilk uzun metrajı olan “Suçlu”, yılın çarpıcı gerilim filmlerinden. Sundance Film Festivali’nde “İzleyici Ödülü”ne değer görülen filmin senaryosu Emil Nygaard Albertsen ile Möller’in imzasını taşıyor. Danimarka’nın Oscar adayı olan filmin oyuncu kadrosunda Jakob Cedergren, Jakob Ulrik Lohmann, Morten Thunbo, Laura Bro gibi isimler yer alıyor.

Acil yardım hattında çalışan polis memuru Asger Holm, sıkıcı bir gece vardiyasında sıra dışı bir telefon alır. Hattın ucundaki kadın panik hâlde kaçırıldığını söyler ve aniden bağlantı kesilir. Asger telefonda onu kurtarmak için zamanla yarışırken, bu çabasının hayati sonuçları olacağından habersizdir.

Borç

37. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma Bölümü’nden Altın Lale ödülünü alan; 8. Malatya Film Festivali’nde “En İyi İlk Film” ödülüne, “6. Boğaziçi Film Festivali’nde de “En İyi Kurgu” ve “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerine değer görülen Vuslat Saraçoğlu’nun “Borç” filmi, iyilik kavramını sorgulatıyor. Dram türündeki filmin oyuncu kadrosunda Serdar Orçin, İpek Türktan Kaynak, Rühçan Çalışkur ve Ozan Çelik yer alıyor.

Eskişehir’de eşi ve kızıyla yaşayan Tufan, küçük bir matbaada çalışmaktadır. Rutin bir hayatı olan Tufan, bir gece yalnız yaşayan yan komşuları Huriye’nin hastalanmasıyla bir değişime girer. Doktor, Huriye’nin bakıma ihtiyacı olduğunu söyleyince Tufan da onu kendi evlerine alır. Bu süreç Tufan’ı, iyilik hakkındaki korku ve kaygılarıyla yüzleştirecektir.

Hedefim Sensin

“Arif v 2016”, “Kocan Kadar Konuş”, “Görümce” gibi filmlerde imzası bulunan Kıvanç Baruönü’nün yönetmenliğinde çekilen “Hedefim Sensin”in senaryosu Ata Demirer’e ait. Demirer’in Demek Akbağ ile başrolleri paylaştığı komedi filminde Tarık Ünlüoğlu, Gonca Vuslateri, İlker Aksum ve Erkan Can gibi isimler yer alıyor.

Oldukça boşboğaz biri olan Zekeriya Taştan, İstanbul’da çiğ köfte satarak geçinir. Bir gün konuşmaması gereken bir konuyu dile getirince İstanbul’u terk etmek zorunda kalır.  Gökçeada’ya giden Zekeriya burada bambaşka biri olur. Onun bu değişimi, tanıştığı yeni insanların hayatlarını da değişime uğratacaktır.

Örümcek Ağındaki Kız

Fede Alvarez’in yönetmen koltuğuna oturduğu “Örümcek Ağındaki Kız”, 2011 yapımı “Ejderha Dövmeli Kız” serisinin devam filmi. Senaryosunu Alvarez, Stephen Knight ve Jay Basu’nun kaleme aldığı film, aksiyon-gerilim ve dram türünde.  Altın Küre ödüllü Claire Foy, Sverrir Gudnason, Lakeith Stanfield ve Stephen Merchant gibi isimler filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyor

Bilgisayar korsanı Lisbeth Salander ve gazeteci Mikael Blomkvist, birbirlerine tamamen zıt karakterler. Ama birlikte mücadele ederken kendilerini dev bir örümcek ağının içinde bulurlar. Karşılarında ise casuslar, siber suçlular ve yozlaşmış devlet organlarının savunucuları vardır.

Hindistan Eşkıyaları

Vijay Krishna Acharya’nın senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği “Hindistan Eşkıyaları”, Bollywood’un en yüksek bütçeli yapımlarından biri. Ünlü Hint oyuncu Aamir Khan’ın başrolde olduğu aksiyon filminde ona, Amitabh Bachchan eşlik ediyor.

Filmde, 18. yüzyılın sonlarında Hindistan’ın Britanya’dan ayrılarak özgürleşmesi için mücadele veren bir grup haydutun hikâyesi anlatılıyor. Britanyalı komutan John Clive, haydutların özgürlük mücadelesini duyduğu gibi adamı Mallah’ı grubun içine sızması için görevlendiriyor. Bu görevle beraber kendini sorgulayacağı bir yola giren Mallah, bazı seçimlere itiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal