Adaylarına ‘ayrımcılık’ yapan Tokyo Tıp Üniversitesi’nin lisansı iptal edildi

Adaylarına ‘ayrımcılık’ yapan Tokyo Tıp Üniversitesi’nin lisansı iptal edildi

Tokyo Tıp Üniversitesi, kadın ve yaşlı adaylarının üniversite giriş sınavlarındaki notlarını düşürdüğü ve okula girişlerini engellediği gerekçesiyle lisansını kaybetti.

Üniversiteye giriş sınavında kadın adayların notlarının ‘kasıtlı’ olarak düşürüldüğü ortaya çıktı. Bununla beraber yaşlı adayların da giriş sınavlarındaki notlarında sistematik bir düşüş gözlemlendi. Tıbbi Eğitim Akreditasyon Konseyi isimli özel organizasyon, dün aldığı kararla okulun lisansını iptal etti.

Japonya’daki tıp okullarına dokuz puanlık değerlendirme sistemi üzerinden akreditasyon veren ve seksen üye okulu bünyesinde barındıran Tıbbi Eğitim Akreditasyon Konseyi’nin, söz konusu puanlama sistemini hayata geçirdiği yıldan günümüze ilk defa bir okulun lisansını iptal ettiği öğrenildi.

Lisansı iptal edilen üniversitenin Japonya’daki faaliyetlerinin durumdan etkilenmeyeceği belirtilirken, okulda eğitim gören öğrencilerin ve mezunların ABD’deki lisans değişim programları veya doktora için yapacakları başvuruların risk taşıyacağı ifade edildi.

Tokyo Tıp Üniversitesi’nin kadın ve yaşlı adayların giriş sınavındaki puanlarını yıllarca kasıtlı olarak düşürmesi, ülkede skandal yaratmıştı. Söz konusu işlemlerin okula daha fazla erkek doktorun kabul edilmesini sağladığı ise kurum içinde yapılan soruşturma ile teyit edilmişti. Skandal, ülkede “cinsiyetçilik” tartışmaları yaratmıştı.

 

Kaynak: Sputnik 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal