Netflix’ten ABD’deki kürtaj yasaklarına tepki

Netflix’ten ABD’deki kürtaj yasaklarına tepki

ABD’de muhafazakâr eyaletlerin peş peşe kürtajı yasaklamasının yankıları sürerken, eleştirilere ve tepkilere aldırmayan yetkililer koşulları daha da zorlaştırıyor. Missouri eyaletinde kalan son kürtaj kliniğinin de lisansı yenilenmedi.

Klinik eyaleti dava etti. Ancak davanın kaybedilmesi ve sağlık yetkililerinin lisansı yenilememesi halinde tesis kapanmak zorunda kalacak.

ABD çapındaki Planned Parenthood federasyonunun yöneticisi Dr. Lena Wen, “Bu bir uyarı değil, gerçek bir halk sağlığı krizi yaşıyoruz. Missouri, ülkede karanlığa teslim olacak ilk eyalet olabilir, güvenli ve yasal kürtaj hizmeti sunan bir sağlık merkezi olmayacak” dedi.

Wen, “Donald Trump yönetimi ve Cumhuriyetçi yöneticilerin görmek istediği dünya bu; kürtajın yasadışı ve ulaşılmaz olduğu bir ülke” diye konuştu.

Netflix, Georgia’dan çekilebilir

Öte yandan kürtaj yasaklarına karşı kamuoyu tepkisi de sürüyor. Pek çok ünlü isim de boykot çağrısı yaparken, Hollywood stüdyolarından da ses yükseldi.

Ayrıca online dizi ve film platformu  Netflix, tartışmaya katılan ilk büyük çaplı firma oldu. Netflix’in içerik yöneticisi Ted Sarandos, kürtajı yasaklayan Georgia eyaletindeki faaliyetlerini şimdilik durdurmasa da yasağa karşı başlatılan yasal sürece destek vereceklerini duyurdu.

Sarandos, “Georgia’daki yapımlarda görev alan pek çok kadın çalışanımız var ve onların hakları bu yasayla ciddi biçimde kısıtlanıyor. Henüz yasa uygulamaya konmadığı için oradaki faaliyetlerimizi sürdürüyoruz, iş yapmak istemeyenleri de destekleyerek. Ancak yasalaştığı takdirde Georgia’daki tüm yatırımımızı tekrar gözden geçireceğiz” dedi.

 

Kaynak: Sputnik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar