ABD’de plak satışları CD satışlarını geçti

ABD’de plak satışları CD satışlarını geçti

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) tarafından yayımlanan rapor, plak satışlarının yakında müzik CD’si satışlarını geçebileceğini ortaya koydu.

İnternet üzerinden müzik dinleme platformlarına rağbetin artmasıyla CD piyasası büyük oranda düşüş yaşarken, plak satışlarında artış gerçekleşti.

Euronews‘ten Enis Günaydın’ın haberine göre, RIAA’nın son raporuna göre 2019 yılının ilk yarısında plak satışları, geçen yılın aynı dönemine oranla yaklaşık yüzde 13 artarak müzik şirketlerine 224 milyon dolar gelir sağladı. Aynı dönemdeki CD satışları ise 248 milyon dolar seviyesinde kaldı.

Bu eğilimlerin devam etmesi durumunda plak satışlarının 1986’den bu yana ilk defa CD satışlarının önüne geçmesi bekleniyor.

Plakları en fazla satan sanatçılar ise klasik rock türünde müzik yapan grup ve şarkıcılar oldu. Beatles, 2018’de 300 binden fazla plak satarken Pink Floyd, Queen ve Led Zeppelin gibi sanatçılar 100’er binin üzerinde sattı.

Diğer yandan RIAA raporunda plak satışlarının 2019’un ilk yarısında 5,4 milyar doları bulan gelirin sadece yüzde 4’üne denk geldiği vurgusu yapıldı. ABD’deki müzik sektörünün geliri, yüzde 80 oranında Spotify, Apple Music, Youtube Music gibi müzik dinleme platformlarından sağlanıyor.

https://twitter.com/kadikoybelediye/status/1168424814719176704?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed&ref_url=https%3A%2F%2Ftr.euronews.com%2F2019%2F09%2F09%2Fplak-satislar-1986-dan-beri-ilk-defa-cd-satislarini-geride-birakiyor

Türkiye’de de plaklara ilgi son yıllarda artıyor. Hafta sonu Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen ve plakçılarla plak müdavimlerinin buluştuğu Plak Günleri etkinliğine çok sayıda İstanbullu katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal