‘A Coachman’den ‘Sopyonje’ye: 125 uzun metraj Kore filmi YouTube’da

‘A Coachman’den ‘Sopyonje’ye: 125 uzun metraj Kore filmi YouTube’da

Kore Film Arşivi, Kore yapımı 125 uzun metraj filmi YouTube üzerinden izleyicilere sunuyor.

Bantmag’den Mine Metin’in haberine göre, son yıllarda öne çıkan Kore sineması, bu yıl ilk kez İngilizce olmayan bir filme verilen “en iyi film” ödülüyle Oscar tarihine geçen “Parazit” ile daha da merak uyandırmaya, ilgi çekmeye başladı.

Kore Film Arşivi’nin YouTube’da Kore sinemasının klasiklerine yolculuk edebilebilen bir kanalı bulunuyor. 7 yıl önce açılan kanal, bugün hâlâ repertuvarına filmler ekleyerek izleyicisine zengin bir arşiv sunuyor.

Filmlerin İngilizce altyazı seçeneğiyle izlenebildiği koleksiyonda, döneminin şimdikinden daha keskin bir tabusu sayılan kadın cinselliğine değinen 1984 yapımı “Muleupgwa muleupsa-i” (Between the Knees),  Lee Jang-Ho’nun hüzünlü ve şamanik bir yol hikâyesine uzandığı, en çarpıcı filmlerinden 1987 yapımı “Nageuneneun kileseodo swiji anhneunda” (The Man with Three Coffins), Im Kwon-taek’in 1993 yapımı müzikal drama filmi “Sopyonje” de var.

Koleksiyonu YouTube’a koymaya destek olan Google ise, Kore bağımsızlığının ilk yıllarında yapılan “A Hometown in Heart” ve aynı zamanda uluslararası ödül kazanan ilk Kore filmi” A Coachman”in altını çiziyor.

Arşive şuradan ulaşılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal