72. Cannes Film Festivali’nin programı açıklandı

72. Cannes Film Festivali’nin programı açıklandı

Bu yıl 14 – 25 Mayıs tarihleri arasında Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenecek olan 72. Cannes Film Festivali’nin programı açıklandı. Altın Palmiye için yarışacak filmler arasında Pedro Almodóvar, Terrence Malick, Xavier Dolan, Ken Loach ve Dardenne Kardeşler’in yeni filmleri yer alıyor.

Program, festivalin direktörü Thierry Frémaux tarafından duyuruldu. Açıklanan filmlerin festival programının yaklaşık yüzde 90’ını oluşturduğu belirten Frémaux, festival başlamadan önce programa yeni filmlerin ekleneceğini söyledi.

Ana Yarışma bölümünde Altın Palmiye için yarışacak filmleri Alejandro González Iñárritu’nun başkanlık yaptığı jüri değerlendirecek. Belirli Bir Bakış bölümünün jüri başkanlığını ise Lübnanlı yönetmen ve oyuncu Nadine Labaki üstleniyor.

Açılışı Jarmusch yapacak

Festivalin açılışı, Jim Jarmusch’un yeni filmi “The Dead Don’t Die” ile yapılacak.

Adam Driver, Bill Murray, Chloë Sevigny, Tilda Swinton, Selena Gomez ve Steve Buscemi’nin rol aldığı film bir zombi komedisi olarak tanımlanıyor.

72. Cannes Film Festivali programı:

Ana Yarışma:

“Pain and Glory” – Pedro Almodóvar

“The Traitor” – Marco Bellocchio

“The Wild Goose Lake” – Diao Yinan

“Parasite” – Bong Joon-ho

“Young Ahmed” – Jean-Pierre Dardenne & Luc Dardenne

“Oh Mercy!” – Arnaud Desplechin

“Atlantique” – Mati Diop

“Matthias and Maxime” – Xavier Dolan

“Little Joe” – Jessica Hausner

“Sorry We Missed You” – Ken Loach

“Les Miserables” – Ladj Ly

“A Hidden Life” – Terrence Malick

“Bacurau” – Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles

“The Whistlers” – Corneliu Porumboiu

“Frankie” – Ira Sachs

“Portrait of a Lady on Fire” – Céline Sciamma

“It Must Be Heaven” – Elia Suleiman

“Sibyl” – Justine Triet

Belirli Bir Bakış:

“Invisible Life” – Karim Aïnouz

“Beanpole” – Kantemir Balagov

“The Swallows of Kabul” – Zabou Breitman & Eléa Gobé Mévellec

“A Brother’s Life” – Monia Chokri

“The Climb” – Michael Covino

“Joan of Arc” – Bruno Dumont

“A Sun That Never Sets” – Olivier Laxe

“Room 212” – Christophe Honoré

“Port Authority” – Danielle Lessovitz

“Papicha” – Mounia Meddour

“Adam” – Maryam Touzani

“Zhuo Ren Mi Mi” – Midi Z

“Liberte” – Albert Serra

“Bull” – Annie Silverstein

“Summer of Changsha” – Zu Feng

“Evge” – Nariman Aliev

Yarışma Dışı:

“The Best Years of Life” – Claude Lelouch

“Rocketman” – Dexter Fletcher

“Too Old to Die Young (ilk 2 bölüm)” –  Nicolas Winding Refn

“Diego Maradona” – Asif Kapadia

“Belle Epoque” – Nicolas Bedos

Özel Gösterimler:

“Share” – Pippa Bianco

“For Sama” – Waad Al Kateab & Edward Watts

“Family Romance, LLC” – Werner Herzog

“Tommaso” – Abel Ferrara

“To Be Alive and Know It – Alain Cavalier

Gece Yarısı Gösterimleri:

“The Gangster, The Cop, The Devil” – Lee Won-Tae

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal