47. İstanbul Müzik Festivali’nde iki yeni eser ilk kez seslendirilecek

47. İstanbul Müzik Festivali’nde iki yeni eser ilk kez seslendirilecek

Bu yıl 47’ncisi düzenlenecek olan İstanbul Müzik Festivali, çağdaş müzik üretimine katkı sağlamak amacıyla sipariş ettiği iki eserin ilk gösterimine ev sahipliği yapacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen festival, dünyada sadece kadın bestecilere değer görülen tek ödül olan Heidelberg Kadın Sanatçı Ödülü’nün geçen yılki sahibi Zeynep Gedizoğlu’na iki piyano eseri sipariş etti. Eserler, çağdaş müzik alanında takip edilen piyano ikilisi Ufuk ve Bahar Dördüncü tarafından 14 Haziran Cuma akşamı Süreyya Operası’nda seslendirilecek. İkiliye Şostakoviç ve Gedizoğlu’ndan Brahms’ın aşk şarkılarına dek uzanan bir repertuvarla Berlin RIAS Oda Korosu eşlik edecek.

İstanbul Müzik Festivali ile Sochi Festivali’nin üretken besteci Alexander Tchaikovsky’e sipariş ettiği eser de oda müziğinde birçok isimle işbirliği yapan şef ve solist Yuri Bashmet ve Grammy ödülü almış  ilk Rus oda orkestrası olan Moskova Solistleri tarafından 20 Haziran Çarşamba akşamı Aya İrini Müzesi’nde seslendirilecek.

11-30 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek olan festivalin tüm programı 5 Şubat Salı günü açıklanacak.

Zeynep Gedizoğlu

Zeynep Gedizlioğlu, bestecilik ve elektronik müzik alanında Wolfgang Rihm, Ivan Fedele, Theo Brandmüller, Daniel Teruggi ve François Donato gibi müzisyenlerden eğitim aldı. Gedizlioğlu, 2012 yılında “Müziğin Nobel”i kabul edilen Ernst von Siemens Bestecilik Ödülü’nü kazandı. 2017 Cresc Çağdaş Müzik Bienali’nde eseri, hr-Senfoni Orkestrası ve Ensemble Modern tarafından seslendirilen, 2014 Salzburg Festivali ile 2013 Beethovenfest Bonn dâhil, pek çok festivalden eser siparişi alan besteci, Paris’te bulunan müzik ve akustik araştırmalar merkezi IRCAM’da canlı-elektronik ve elektro akustik müzik üzerine çalışmalarda bulundu.

Alexander Tchaikovsky

Birçok uluslararası ödülün sahibi olan Alexander Tchaikovsky, operadan baleye, oratoryodan senfoniye, vokal eserlerden oda müziğine kadar hemen her türde eser besteledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar