3. Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri başlıyor

3. Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri başlıyor

Lîs Yayınları ve Diyarbakır Sanat Merkezi ortaklığıyla bu yıl üçüncüsü gerçekleşen Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri, “Edebiyat ve Kırılgan Gelecek” başlığıyla çevrimiçi ortamda düzenlenecek.

Lîs Yayınları tarafından Şubat 2019’da kurulan Wêjegeh Amed | Diyarbakır Edebiyat Evi’nin bu yılın bir diğer ortağı ve ev sahipliğini üstlendiği karşılaştırmalı edebiyat günleri bugün başlıyor. 31 Ekim’e kadar devam edecek etkinlik, Wêjegeh Amed | Diyarbakır Edebiyat Evi YouTube kanalı üzerinden yayımlanacak.

2020’de “Kültür için Alan” desteğiyle, Kürtçe ve Türkçe edebiyat dünyasının ötesine taşan bir coğrafyada “Edebiyat ve Kırılgan Gelecek” başlığında düzenlenen edebiyat günlerinin programı dünya genelinde gündemi belirleyen salgınla birlikte yakın geleceği görebilmenin her zamankinden zor olduğu bir dönemde, edebiyatın penceresinden geçmişi düşünen, geleceği merak eden bir dizi konuşma, tartışma ve söyleşiden oluşuyor.

Bu akşamki program sunuşu ardından gerçekleşecek açılış buluşmasında, eşitlik ve özgürlük temasıyla yazdığı şiirleriyle Kürtçe edebiyatın önemli isimlerinden Abdulla Peşêw ve tarihe, kültüre ve toplumsal hayata farklı yaklaşımlar içeren çalışmalarıyla tanınan Gündüz Vassaf yer alacak.

“Edebiyat ve Kırılgan Gelecek” başlıklı ilk oturumda ise Burhan Sönmez ve Gaye Boralıoğlu, kendi eserlerine de referans vererek bulunduğumuz dünyanın ahvalini edebiyatın penceresinden tartışacak.

Onur konuğu Bavê Nazê

Bütün hayatını Kürtçe edebiyatla ilgili çalışmalara adamış, üretimleri birçok dile çevrilmiş Bavê Nazê, Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri’nin bu yılki onur konuğu olacak.

26 Eylül Cumartesi günü yazarın eserleri üzerinden kurduğu dünyanın tartışıldığı “Bavê Nazê’nin Edebi Dünyası: Gerçeklik ve Ötesi” başlıklı oturumda farklı coğrafya ve dilleri temsil eden çok sayıda yazarın katkısıyla çok boyutlu bir düşünme ve tartışma alanı yaratılacak.

‘Geçmişten Bir Ufuk: Zabel Yesayan’

Aras Yayınları işbirliğiyle düzenlenecek olan “Geçmişten Bir Ufuk: Zabel Yesayan” etkinliğinde Zabel Yeseyan’ın eserleri ve yaşamına odaklanılarak yazarın edebiyatın geçmişten geleceğe taşınan mirasını anımsanacak ve ulusal edebiyat içindeki yok sayma pratikleri tartışılacak.

Edebiyatın çokdilli penceresinde dillerin imkânı üzerine de düşünmeyi öneren programda, Kürtçenin yeni ifade biçimleri alanındaki deneysel çalışmalarıyla bilinen Ehmed Huseynî, Kurmancî şiirde açılan yeni ufukları “Bulutumsu Yakarışlar” başlıklı etkinlikte ele alacak.  Ayrıca sözlü edebiyattan yazılı edebiyata uzanan bir çizgide Lazcanın yaşam öyküsüne odaklanan “Dil Yarası: Lazcanın Bilinmeyenleri” ve yayıncılık alanında hızla gelişen dijitalleşmeyi, tekelleşme, erişim ve telif ekseninde tartışmaya “Kitabın Yolculuğu” başlıklı etkinlikler de program kapsamında gerçekleşecek.

‘Avrupa Edebiyatının Sınırında’

Malta, Polonya ve Birleşik Krallık Galler’den yazarların katılımıyla Avrupa’nın sınırlarını ve edebiyatın kırılgan gelecekteki rolünü yeniden düşünmeye ve tartışmaya açan “Avrupa Edebiyatının Sınırında” başlıklı buluşma Literature Across Frontiers işbirliğiyle gerçekleşecek.

Notos Kitap işbirliğiyle düzenlenen ve Alejandro Zambra’dan Thomas Bernhard’a farklı arka planlardan gelen yazarların metinlerindeki yaratıcı potansiyelleri gözden geçiren “Yansımalar: Dünya Edebiyatında Karşılaştırmalı Metin Okumaları”, Metis Yayınları işbirliğiyle düzenlenen ve Ursula K. Le Guin’in önemli eseri “Mülksüzler” ile Nabokov’un az bilinen eserlerinden “Çarpık Dünya”nın açtığı iktidar tartışmasını ele alan “Edebiyatın Direnci” ve güncel dünyayı algılamak için bir imkân sunan eko- eleştiri odağında insanın doğayla kurduğu ilişkideki konumunu sorgulayan “Edebiyatın Kuşkusu: Eko-kurguda Şiddet, Keder ve Yas” ile Ayrıntı Yayınları işbirliğiyle düzenlenen Türkçe ve Kürtçenin iki büyük şairi, Cegerxwîn ve Nâzım Hikmet’in tartışılacağı “Baharın İnadı” başlıklı oturumlar programın öne çıkan etkinliklerinden.

Amidart Kültür Sanat Kolektifi, Zazakî masal ve hikâyelerden “Helîç û Belîç” ve “Hamolek”i “Masal Diyarına Yolculuk” adlı etkinlikte izleyiciyle buluşturacak.  Ayrıca 2020 yaz ayları boyunca Edebiyat Günleri kapsamında hayata geçen Hayal Edilen Şehir Yaratıcı Yazı Atölyesi’nden bir öykü ve Kürtçe şiirin çağdaş dört isminden birer şiiri film olarak sunan şiir-filmler de program dâhilinde.

3. Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri Programı, 31 Ekim Cumartesi günü bu yılın onur konuğu olan Bavê Nazê’nin gerçeklik ve hakikâti arayan edebiyatının serüvenini paylaşan kapanış konuşmasıyla sona erecek.

3. Diyarbakır Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri; Goethe Enstitüsü, İsveç Başkonsolosluğu, Hollanda Başkonsolosluğu ve Fransız Kültür Merkezi tarafından Anadolu Kültür ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen “Kültür için Alan” projesi çerçevesinde destekleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal