22. İstanbul Tiyatro Festivali 17 Kasım’da başlıyor

22. İstanbul Tiyatro Festivali 17 Kasım’da başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl yirmi ikinci kez düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali, 17 Kasım – 4 Aralık tarih aralığında sanatseverlerle buluşacak.

Bu yılki festivalde on iki yerli, on iki yabancı tiyatro oyunu, performans ve dans topluluğunun elli iki gösterisi, film gösterimleri, atölye etkinlikleri, tiyatro okumaları, ustalık sınıfları ve söyleşiler yer alıyor. Festivalde “Yüz Yılın Evi”, “”Artık Bir Davan Var”, “Kral Lear”, “Misafir”, “Timsah”, “Do Ku Man”, “Yüzleşme”, “Gülünç Karanlık”, “Ruhiye”, “45’lik”, “Sahibinin Sesi” ve “Zebercet” isimli yerli yapım oyunlar ile “Gece Sempozyumu”, “Yu”, “Hamlet I Collage”, “Komik Tiyatro”, “Amor”, “Alarme”, “PSS PSS”, “Varoluş”, “Beyaz Üzerine Beyaz”, “Fourfold”, “Pixel” ve “Nederlands Dans Theater I” isimli yabancı yapım oyunlar sahnelenecek.

Koç Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Tüpraş ve Opet’in sponsor olduğu festival, İstanbul’un iki yakasında yer alan yirmi bir mekânda gerçekleşecek. Festivale büyük katkıda bulunan mekân sponsoru Zorlu PSM (Sky Lounge, Ana Tiyatro, Studio, Drama Sahnesi) ile beraber Moda Sahnesi, Caddebostan Kültür Merkezi, DasDas, Salon İKSV, Yunus Emre Kültür Merkezi (Müşfik Kenter Sahnesi, Turhan Tuzcu Sahnesi), Oyun Atölyesi, UNIQ Hall, MSGSÜ Bomonti Yerleşkesi, Üsküdar Tekel Sahnesi ve festivale ilk defa kapılarını açacak olan Toy İstanbul, Duru Tiyatro, Abud Efendi Konağı ve Adahan İstanbul’da festival kapsamında yer alan performanslar sahnelenecek. Zorlu PSM, Yapı Kredi Kültür Sanat ve Goethe Institut’da da festival bünyesindeki yan etkinlikler gerçekleşecek.

5 Eylül günü Zorlu PSM Skys Lounge’de  düzenlenen gecede, festivalin tanıtımı yapıldı. İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, bu yıl tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin yaptığı yüklü bağışı “Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü” adı altında vereceklerini belirtti. 100 bin liralık ödül, tiyatrocuları teşvik etmek ve yenilikçi projelere destek olmak mahiyetinde verilecek.

Festivalin ödül töreni ve basın toplantısı kapsamında İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Opet Genel Müdürü Cüneyt Ağca, Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu ve Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel konuşma yaptı. Gecede  Ceylan Saner’in sunuculuğunda gerçekleşen “22.  İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülleri” töreninde ödüle layık görülen isim Zeliha Berksoy oldu. Onur Ödülü’nün ilki Eczacıbaşı tarafından Zeliha Berksoy’a takdim edildi.

Festival programıyla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar