2018’de dini yayınların üretimi arttı, edebiyat düşüşte

2018’de dini yayınların üretimi arttı, edebiyat düşüşte

Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED), 2018’in ilk 11 ayına ilişkin kitap üretim verilerini açıkladı. Bandrol talebi üzerinden yapılan değerlendirmede, Türkiye’de kitap üretiminin geçen yıla oranla arttığı görüldü. En büyük artış inanç yayınları kategorisinde gözlenirken, eğitim yayınları dışında, diğer alanlarda üretim azaldı.

Verilere göre geçen yıla oranla 3 milyon daha fazla dini kitap basıldı. Toplam baskı adedi 42 milyondan fazla.

Edebiyat kategorisinde ise 23 milyon adet kitapla, geçen yıla göre düşüş gözlendi. Edebiyat yayınları tüm üretimin yaklaşık yüzde 6’ini oluşturuyor, inanç yayınlarının payı yüzde 11 dolayında.

Eğitim yayınları genel üretimde yüzde 50’yi aşan bir büyük paya sahip. Onları yetişkinlere yönelik kurgu dışı yayınlar ile çocuk ve gençlik kitapları takip ediyor. En az üretim ise akademik alanda yapıldı.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk akademik yayınlarının bu kadar az olmasına tepki gösterdi. “Öğrenci başına bir akademik kitap bile düşmüyor” diyen Kocatürk şöyle dedi:

“YAYFED’in açıklanan 11 aylık bandrol verilerine toplam akademik kitap üretimi 4.165.838 adet. 200’den fazla üniversitemizle ve 4 milyona yakın öğrencimizle övünüyoruz ya öğrenci başına 1 akademik kitap bile düşmüyor.

Yasadışı fotokopinin bizi getirdiği hal bu. Akademik yayınlar toplam 387.926.675 olan toplam kitap üretiminin ne yazık ki yüzde 1.07’sini oluşturuyor ve geçen yılki üretime göre de yüzde 5.53 oranında azalma var.”

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal