2 bin yıllık Herkül kabartmasına saldırı

2 bin yıllık Herkül kabartmasına saldırı

Bursa’da Roma dönemine ait Herkül kaya kabartması tahrip edildi. Bölgenin, kaçak definecilerce tahrip edildiği ve birçok yerde çukurlar açıldığı belirtildi.

Bursa’nın İznik ilçesi Hisardere Mahallesi yolundaki Deliktaş mevkisinde 2 bin yıl önce, taş ocağında çalışan işçilerin korunması ve dini ibadetlerini yapabilmesi için kaya üzerine işlenen Herkül kabartması, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce tahrip edildi. Herkül’ün asasına ve sakalına zarar verildi.

Roma ve Bizans tarihiyle ilgilenen Nakkaş Yalçın Öztürk, tarihi eserlere öncelikle halkın sahip çıkması gerektiğini belirterek şöyle dedi:

 “Burası koruma altına alınmış, sit alanı olması gereken bir yer; fakat çevresi, zeytin çorağı ve atık içinde kalmış. Burada 2 bin yıl önce yapılmış Herkül kabartması mevcut. Kabartma, her türlü saldırıya açık durumda. Elindeki asayı ve sakalı yerinden koparılmış durumda. Önlem alınıp, korumaya alınması gerekiyor. ‘Bu kadar eser bizim elimizdeyken, neden turist gelmiyor?’ diyebiliyorsak bunun sorumlusu biziz. Her yer atık ve pislik içinde. Birçok yer, defineciler tarafından kazılmış. Heykellerimize, kabartmalarımıza, değerlerimize sahip çıkamıyorsak fazla turist beklememize veya hayal görmemize gerek yok”

İznikliler ise bölgenin sit alanı ilan edilip, eserin korumaya alınması gerektiğini dile getirdi.

 

Kaynak: BirGün

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal